profil zaufany 12 milionów

Profil Zaufany ma 11 milionów osób – to blisko 40% dorosłych Polaków

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Profil Zaufany ma już 11 milionów osób. Osiągnięcie takiej liczby zajęło 10 lat. W ostatnich latach przyrost nowych PZ jest najbardziej dynamiczny.

11 milionów Polaków ma Profil Zaufany

Profil Zaufany 11 milionów

Profil Zaufany to środek identyfikacji elektronicznej. Umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości w internecie, dzięki czemu użytkownicy mogą załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany powstał w 2011 roku. Po czterech latach korzystało z niego 400 tysięcy osób i byli to głównie urzędnicy. W ostatnich latach przyrost nowych PZ przyśpieszył. Przykładowo, przez cały 2018 Profil Zaufany założyło tyle osób, co przez wszystkie 7 wcześniejszych lat istnienia usługi.

Teraz przekroczono kolejną granicę – z PZ korzysta ponad 11 milionów Polaków. Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwraca uwagę, że to niemal 40% dorosłych Polaków. Sukcesywny wzrost zainteresowania PZ-tem to nie tylko efekt pandemii. Obserwujemy go od dłuższego czasu – twierdzi minister.

Czytaj także: Samsung uruchomił Serwis 2.0 w Polsce – lepsze wsparcie dla użytkowników

Profil Zaufany jest przypisany do konkretnego numeru PESEL. Można go założyć w 1 z 1500 punktów potwierdzających, jednak dużo łatwiej zrobić to przez internet. Będziemy do tego potrzebowali bankowości elektronicznej. Istnieje również Tymczasowy Profil Zaufany. Jego ważność wynosi jednak zaledwie 3 miesiące. Zwykły PZ jest ważny przez 3 lata.

źródło: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy