ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

Google pracuje nad zbudowaniem komercyjnego komputera kwantowego

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google doszło do wniosku, że klasyczne komputery po prostu nie są w stanie zbyt efektywnie symulować molekuł. Aby osiągnąć cele takie jak tworzenie ukierunkowanych leków, formułowanie nawozów, które pomogą wyżywić świat bez zwiększania emisji dwutlenku węgla lub budowanie lepszych baterii, aby odciążyć sieć energetyczną, potrzebne są bardziej złożone maszyny i to właśnie tutaj komputery kwantowe wchodzą do gry.

Komercyjny komputer kwantowy Google

Google w ramach swojej corocznej konferencji deweloperskiej I/O w tym tygodniu ogłosił nowy kampus Quantum AI w Santa Barbara w Kalifornii, gdzie gigant technologiczny zamierza zbudować własny komputer kwantowy z korekcją błędów, który ma być komercyjne dostępny w ciągu dekady. Nowy kampus Google obejmuje kwantowe centrum danych, laboratoria badacze sprzętu oraz zakład produkcji procesorów kwantowych. Erik Lucero, główny inżynier Google Quantum AI powiedział:

Z komputerem kwantowym z korekcją błędów będziemy w stanie symulować zachowanie i interakcję molekuł, dzięki czemu będziemy mogli testować i wymyślać nowe procesy chemiczne i nowe materiały przed zainwestowaniem w kosztowne prototypy rzeczywiste.

Zobacz też: POCO M3 Pro 5G zaprezentowany – dobry smartfon z 5G poniżej 1000 zł?

W tym celu firma będzie musiała wybudować komputer składający się z aż miliona fizycznych qubitów. Oznacza to instalację rozmiarów całkiem sporego pokoju. Ogłaszając plany podczas swojego keynote, szef Google Sundar Pichai powiedział, że muszą zmniejszyć poziom błędu fizycznych qubitów, a następnie połączyć tysiąc z nich w jeden logiczny qubit i skalować to do tysiąca takich logicznych qubitów. Biorąc pod uwagę, że klasyczne komputery również podobnie zaczynały, to ciekawe, czy za kilkadziesiąt lat będą dostępne komputery kwantowe wielkości smartfona, które zaoferują wydajność o kilkadziesiąt rzędów wyższą, niż ten zapowiedziany przez Google?

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy