ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft porzuca HoloLens 3

Microsoft pracuje nad HoloLens, na które będzie mógł sobie pozwolić przeciętny Kowalski

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Odkąd Microsoft wypuścił pierwsze HoloLens 5 lat temu, urządzenia te były wykorzystywane głównie przez firmy i wojsko. Jednak plany wprowadzenia ich na rynek konsumencki wciąż istnieją. Tak twierdzi szef działu Mixed Reality w Microsofcie, Alex Kipman, który podzielił się planami firmy podczas jednego z wywiadów. Wynika z nich, że okulary mieszanej rzeczywistości Microsoftu wkrótce mogą być dostępne dla szarego, chociaż dość zamożnego, Kowalskiego.

Konsumenckie HoloLens

Konsumenckie HoloLens

Podczas wywiadu, Kipman podzielił się swoją wizją tego, co technologie AR/MR przyniosą w przyszłości. Poza tym, że mówił o wspólnych doświadczeniach napędzanych przez Microsoft Mesh, platformę mieszanej rzeczywistości zaprojektowaną tak, aby była kompatybilna z wieloma zestawami do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, Kipman powiedział również, jak ważne jest wprowadzenie technologii do mas. Microsoft planuje przewodzić w wyścigu technologii AR/MR. Jednak aby to zrobić, musi rozszerzyć grupę docelową swoich produktów, sprzedając je klientom indywidualnym. Obecnie Microsoft sprzedaje headsety HoloLens głównie firmom z różnych sektorów oraz amerykańskiemu wojsku.

Zobacz też: Remastery i retro w PlayStation Store. Nowe, świetne promocje na gry PS4 & PS5!

Warto zauważyć, że konsumencki zestaw HoloLens prawdopodobnie nie będzie tani, przynajmniej na starcie. HoloLens 2, który można kupić w Microsoft Store, wyceniony jest na 3,5 tys. dolarów. Wiele wskazuje na to, że wariant konsumencki może być… droższy. Wszystko przez to, że — jak zaznacza Kipman –musi on być o wiele mniejszy, tak aby być urządzeniem, które ludzie będą chcieli po prostu nosić. Dodatkowo jego funkcjonalność musi znacznie wykraczać poza proste powiadomienia. Biorąc pod uwagę, że HoloLens 2 waży ponad 500 gramów i zużywa 8 W mocy, Kipman szacuje, że opłacalna para okularów AR musiałaby ważyć około 90 gramów i zużywać tylko 2 W. Warto podkreślić, że Raspberry Pi Zero W na pełnym obciążeniu zużywa 1,5 W mocy. Wygląda to na pracochłonne zadanie, biorąc pod uwagę ilość sprzętu, jaką Microsoft musi upakować wewnątrz urządzenia i jak mocno go zoptymalizować energetycznie. Kipman dodał, że Microsoft pracuje z Epic i Niantic, aby stworzyć otwartą platformę mieszanej rzeczywistości bez żadnych podatków sklepu aplikacji. To ostatnie może wyjaśniać sprawę sądową między tym pierwszym, a firmą Nreal.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy