Wbudowany modem 5G do laptopa

Masz wolny port M2 w laptopie? Olej kolejny dysk! Qualcomm ma w zanadrzu coś o wiele lepszego

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niektóre notebooki mają wymienne karty Wi-Fi, które można wymieniać, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność bezprzewodowego dostępu do sieci. Inne oferują po prostu wolny port M.2, do którego można podłączyć, chociażby dodatkowy nośnik SSD. Jednak to, co wprowadziła firma Qualcomm, jest jeszcze lepsze. Dzięki projektom referencyjnym modemów M.2 Snapdragon X65 i Snapdragon X62 5G firmy wiele osób będzie mogło zamienić swojego dotychczasowego laptopa w urządzenie 5G. Jest tu jednak pewien dość istotny haczyk wynikający z kwestii technicznych.

Wbudowany modem 5G do laptopa

Wbudowany modem 5G do laptopa

Podłączenie modemu M.2 5G będzie tak samo proste, jak podłączenie dysku SSD M.2. Ponadto zarówno Snapdragon X65, jak i Snapdragon X62 obsługują pasma sub-6 GHz i mmWave, więc kompatybilność sieciowa nie będzie problemem. Problemem będzie natomiast autoryzowanie przez producenta notebooka odpowiedniego projektu anteny. Krótko mówiąc, tylko dlatego, że masz wolne gniazdo M.2 w swoim komputerze, nie oznacza to, że dodanie modemu M.2 5G sprawi, że notebook od razu będzie gotowy na 5G. To będzie zależało od producenta notebooka. Dość szybko jednak powinny się pojawić rozwiązania domorosłych majsterkowiczów, którzy stworzą dedykowane anteny, chociaż ich montaż niekoniecznie będzie tak prosty i przyjemny jak samego modemu.

Zobacz też: Podsumowanie Google I/O 2021. Oto 12 najważniejszych ogłoszeń na konferencji

Qualcomm przy okazji postanowił wyjaśnić skąd tak nieoczekiwana decyzja wydania tego typu akcesorium do laptopów ze strony firmy zajmującej się produkcją SoC i modemów do smartfonów:

Widzieliśmy dramatyczny wzrost zużycia danych w wyniku pracy zdalnej i większej mobilności. Aby pomóc zaspokoić to zapotrzebowanie na dane i stworzyć nowe, ekscytujące produkty i doświadczenia, nasze nowe referencyjne projekty 5G M.2 rozwiązują wiele złożonych problemów związanych z projektowaniem 5G z góry, tak aby producenci OEM nie musieli tego robić. Qualcomm Technologies jest zaangażowany w przyspieszenie i rozwój 5G poza smartfonami. Zbudowaliśmy światowej klasy zespoły inżynierskie i obsługi klienta dedykowane do mobilnej łączności szerokopasmowej 5G, aby wyposażyć klientów w zaawansowane projekty referencyjne. Wzmacniamy ekosystem, aby wprowadzić produkty 5G następnej generacji  już pod koniec 2021 roku. 

Najnowsze projekty referencyjne Qualcomm Snapdragon X65 i Snapdragon X62 M.2 są dostępne już teraz, więc zobaczymy, ilu partnerów firmy faktycznie przystąpi do zapewnienia klientom takiego wyboru. Z 5G powoli przyjmuje się w wielu regionach, najwyższy czas, aby główni producenci laptopów potraktowali te projekty poważnie. Miejmy również nadzieję, że modemy te wkrótce trafią także do wolnej sprzedaży. 

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy