Snapdragon z nowym nazewnictwem

Qualcomm Snapdragon 778G oficjalnie – średnia półka z mocnym zawodnikiem

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Qualcomm Snapdragon 778G został oficjalnie zaprezentowany przez producenta. To nowy procesor, który może idealnie nadawać się do średniopółkowców. Układ już od jakiegoś czasu pojawiał się w doniesieniach, a teraz można mu się przyjrzeć już dokładniej. Co takiego ma do zaoferowania i czy warto było na niego czekać?

Qualcomm Snapdragon 778G

Qualcomm Snapdragon 778G

Nowy Qualcomm Snapdragon 778G jest niejako rozwinięciem procesora, który zaprezentowano w marcu, czyli Snapdragona 780G. Tutaj jednak występują pewne różnice, a jedną z nich jest sam proces technologiczny, w jakim wykonano układ. Snapdragon 778G wykonano bowiem w 6 nm, a wersja 780G była w 5 nm. Producent informuje, że w zestawieniu z bezpośrednim konkurentem tego układu (Snapdragon 768G), ta wersja charakteryzuje się 40-procentowym przyrostem mocy.

Na pokładzie znajduje się osiem rdzeni Kryo 670 (1 x Cortex-A78 @ 2,4 GHz, 3x Cortex-A78 @ 2,2 GHz i 4 x Cortex-A55 @ 1,9 GHz), a do tego dochodzi grafika Adreno 642L. Sprzęty wyposażone w ten układ będą w stanie obsłużyć rozdzielczość FullHD+ przy odświeżaniu 144 Hz. Jeżeli chodzi o samą łączność, to za nią będzie odpowiadał tutaj Snapdragon X53 5G, działający w częstotliwościach sub-6 GHz  oraz mmWave. Nie zabraknie także wsparcia dla Wi-Fi 6E oraz Wi-Fi 6, a także dla Bluetooth 5.2 czy NFC. Urządzenie wyposażone w ten procesor obsłuży także USB 3.1 typu C. Jeżeli chodzi o kamery, to Qualcomm Snapdragon 778G będzie mógł obsłużyć maksymalnie do 192 Mpix.

Zobacz też: Koniec wsparcia dla Internet Explorer.

Widać więc, że mówimy o solidnym zawodniku, który będzie sprawdzał się w urządzeniach ze średniej półki. Zanim jednak zobaczymy pierwsze smartfony wyposażone w ten układ, minie jeszcze trochę czasu. Sprzęty ze Snapdragonem 778G mają pojawić się dopiero w drugiej połowie tego roku. Gdzie po raz pierwszy zobaczymy układ? Możemy spodziewać się go w smartfonach od Honora, Motoroli, Oppo, realme czy Xiaomi.

Źródło: Qualcomm / GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy