Chrome Web Store wyróżni najlepsze rozszerzenia

Chrome OS dwukrotnie popularniejszy od MacOS – Google z butami wkracza między Apple i Microsoft

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przez lata rynek systemów na PC wyglądał następująco: dominował Windows, w okolicach 10% utrzymywał się MacOS, natomiast Linux majaczył gdzieś tam daleko na granicy błędu statystycznego. I pojawienie się Chrome OS nic w tym nie zmieniło. Jednak długoletnia strategia Google w promowaniu tego systemu jako narzędzia do nauki i pracy, oraz wzrost popularności zdalnego trybu dla tych czynności zebrało właśnie swoje żniwo. System ten stał się właśnie drugą siłą na rynku komputerów, podgryzając zarówno system Microsoftu, jak i Apple.

Chrome OS z 17 procentami na rynku

Chrome OS z 17 procentami na rynku

Nagłe przejście do pracy i nauki w domu przyczyniło się do największego odbicia rynku PC w ciągu dekady i znacznie poprawiło wyniki producentów, którzy teraz walczą, aby zdobyć dla siebie jak najwięcej. Sprzedaż laptopów była tak wysoka, że ujawniła również słabość łańcucha dostaw, gdyż na początku tego roku firmy takie jak Lenovo ostrzegły, że ich zapasy są na wyczerpaniu. Pomimo trwającego globalnego niedoboru chipów, w tym układów sterowników wyświetlaczy i innych niezbędnych komponentów do laptopów, w pierwszym kwartale 2021 roku na całym świecie do odbiorców trafiło ponad 37,8 miliona sztuk. To wzrost o 81 procent w ujęciu rocznym. Jest to również więcej niż wzrost całego rynku PC o 55 procent w skali roku.

Zobacz też: OnePlus Watch Cobalt Edition w końcu wyceniony – jest nieźle

Sprzedaż Chromebooków wzrosła o 174 procent rok do roku i wyniosła łącznie 12,1 miliona sztuk, przebijając wszystkie inne laptopy. Największym zwycięzcą jest tu HP — 1/3 wszystkich Chromebooków ma logo właśnie tej firmy na obudowie. Co ciekawe udziały Windowsa w sprzedaży spadły o 6,6 p.p, natoiast MacOS o 0,6 p.p. Mimo to zarówno Apple, jak i producenci laptopów z Windowsem odnotowali wzrosty. To tylko pokazuje, jak znaczny jest wzrost Chrome OS.

Źródło: Strategy Analytics

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy