ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google kara Android Auto

Google słono zapłaci za Android Auto – nie opłaca się być monopolistą

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Google zapłaci niemałą karę we Włoszech, a tak przynajmniej zasądził tamtejszy urząd antymonopolowy. Poszło o Android Auto, a raczej o to, że Google nie chciało „wpuścić” do ich systemu włoskiej aplikacji. Jej pomysłodawcom się to nie spodobało, więc sprawa trafiła do sądu i ciągnęła się przez dwa lata. Skończyło się tym, że Google będzie musiało zapłacić.

Google zapłaci za ekskluzywność Android Auto

Google kara Android Auto

Dopiero od niedawna Google pozwala zewnętrznym developerom na to, by przygotowywali swoje aplikacje pod Android Auto. Tak zrobił już Sygic, a i Yanosik szykuje się do wypuszczenia swojej wersji aplikacji na platformę. To jednak możliwość, która niedana była wszystkim. Od 2019 roku toczyło się bowiem postępowanie w sprawie praktyk monopolowych, które miały ograniczać innym podmiotom udostępnianie swoich aplikacji w Android Auto. Przeciwko Google stanęła włoska firma Enel, która stworzyła aplikację JuicePass. Ta miała znajdować stacje ładowania samochodów elektrycznych w okolicy, a także pozwalać na zarezerwowanie sobie tam miejsca.

Twórcy JuicePass chcieli, by ich aplikacja wylądowała w Android Auto, ale to nie było możliwe. I urząd zajmujący się działaniami antymonopolowymi przyznał Enel rację. Na Alphabeth nałożono karę w wysokości 102 milionów euro. Google miało wykorzystywać swoją pozycję monopolisty i blokować dostęp do Android Auto zewnętrznym developerom, a w tym przypadku konkretnie Enel. Gigant z Mountain View miał bowiem w swojej nawigacji możliwość sprawdzenia, gdzie są stacje ładujące. Do tego dochodzi jeszcze to, że w przyszłości Google będzie swoje rozwiązania rozwijać i działania konkurencji są dla nich przeszkodą. Tutaj urząd nie miał wątpliwości, że Enel stał na przegranej pozycji w starciu z Google.

Zobacz też: Co nowego w piątek na Netflix?

Google ma nie tylko zapłacić 102 miliony euro kary, ale także pozwolić na to, by JuicePass znalazło się w Android Auto. Jedyne co musi zrobić teraz Enel, to przystosować interfejs aplikacji do wymogów podanych przez Google.

Źródło: AGCM

Sprawdź najnowsze wpisy