
Google słono zapłaci za Android Auto – nie opłaca się być monopolistą
Autor:
Google zapłaci niemałą karę we Włoszech, a tak przynajmniej zasądził tamtejszy urząd antymonopolowy. Poszło o Android Auto, a raczej o to, że Google nie chciało „wpuścić” do ich systemu włoskiej aplikacji. Jej pomysłodawcom się to nie spodobało, więc sprawa trafiła do sądu i ciągnęła się przez dwa lata. Skończyło się tym, że Google będzie musiało zapłacić.
Warto przeczytać:
Google zapłaci za ekskluzywność Android Auto
Dopiero od niedawna Google pozwala zewnętrznym developerom na to, by przygotowywali swoje aplikacje pod Android Auto. Tak zrobił już Sygic, a i Yanosik szykuje się do wypuszczenia swojej wersji aplikacji na platformę. To jednak możliwość, która niedana była wszystkim. Od 2019 roku toczyło się bowiem postępowanie w sprawie praktyk monopolowych, które miały ograniczać innym podmiotom udostępnianie swoich aplikacji w Android Auto. Przeciwko Google stanęła włoska firma Enel, która stworzyła aplikację JuicePass. Ta miała znajdować stacje ładowania samochodów elektrycznych w okolicy, a także pozwalać na zarezerwowanie sobie tam miejsca.
Twórcy JuicePass chcieli, by ich aplikacja wylądowała w Android Auto, ale to nie było możliwe. I urząd zajmujący się działaniami antymonopolowymi przyznał Enel rację. Na Alphabeth nałożono karę w wysokości 102 milionów euro. Google miało wykorzystywać swoją pozycję monopolisty i blokować dostęp do Android Auto zewnętrznym developerom, a w tym przypadku konkretnie Enel. Gigant z Mountain View miał bowiem w swojej nawigacji możliwość sprawdzenia, gdzie są stacje ładujące. Do tego dochodzi jeszcze to, że w przyszłości Google będzie swoje rozwiązania rozwijać i działania konkurencji są dla nich przeszkodą. Tutaj urząd nie miał wątpliwości, że Enel stał na przegranej pozycji w starciu z Google.
Zobacz też: Co nowego w piątek na Netflix?
Google ma nie tylko zapłacić 102 miliony euro kary, ale także pozwolić na to, by JuicePass znalazło się w Android Auto. Jedyne co musi zrobić teraz Enel, to przystosować interfejs aplikacji do wymogów podanych przez Google.
Źródło: AGCM