MediaTek Dimensity 900

MediaTek Dimensity 900 oficjalnie – wielu by chciało taki układ w swoim smartfonie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Układ MediaTek Dimensity 900 został właśnie oficjalnie zaprezentowany. Trzeba przyznać, że w jego przypadku producent naprawdę mocno się postarał. Biorąc pod uwagę zastosowany proces technologiczny i wykorzystaną konfigurację rdzeni łatwo dojść do wniosku, że mamy do czynienia z dość energooszczędnym układem, który gdy będzie to koniecznie, nie powinien nas zawieść pod względem wydajności nawet w stosunkowo trudnych zadaniach.

MediaTek Dimensity 900

MediaTek Dimensity 900

Mamy tu do czynienia z procesorem ośmiordzeniowym wykorzystującym sześć energooszczędnych rdzeni Cortex-A55 o taktowaniu do 2 GHz. Dzięki temu nie powinniśmy się obawiać o czas pracy układu na pojedynczym ładowaniu. W sytuacjach, kiedy wymagana jest większa moc pałeczkę przejmą natomiast rdzenie Cortex-A78 o taktowaniu do 2,4 GHz. Są to najmocniejsze rdzenie ARM z serii A. MediaTek nie poszedł więc na półśrodki decydując się na zeszłoroczne flagowe rdzenie. Całość uzupełnia GPU Arm Mali G68 MC4 i niezależny rdzeń AI. 

Zobacz też: Biomechaniczna proteza palców dłoni prosto z drukarki 3D – ciekawy projekt z Polski

Zestaw ten pozwoli na zastosowanie wyświetlaczy Full HD+ z odświeżaniem do 120 Hz i 4K HDR+. Oczywiście procesor i układ graficzny to główne, ale nie jedyne elementy SoC. Nie zabrakło tutaj modemu 5G, Bluetooth 5.2, oraz obsługi standardu Wi-Fi 6. Układ powinien sobie poradzić także z aparatem do 108 MPx. Dimensity 900 może także współpracować z szybką pamięcią operacyjną LPDDR5, oraz masową w technologii UFS 3.1. Całość natomiast powstała w 6 nm procesie technologicznym. Jeśli zaś chodzi o nawigację satelitarną, to znajdziemy swoje położenie dzięki systemom GPS, Galileo, Glonass, BeiDou i NavIC. Pierwszy smartfon z nowym układem ma pochodzić ze stajni Oppo.

Źródło: MediaTek

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy