ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
blik czy karty w internecie

Blik czy karty – czym Polacy wolą płacić w internecie? Te dane mówią wszystko

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Robiąc zakupy w internecie, możemy zapłacić przelewem, ale też używając kodu Blik czy karty płatniczej. Przelew to najmniej intuicyjna opcja i wymaga od nas zalogowania się do bankowości internetowej oraz wypełnienia kilku pól. Zostaje zatem Blik oraz karta, ale która z tych metod jest popularniejsza?

Polacy wolą używać kodu Blik niż karty płacąc za zakupy w internecie

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Wczoraj poznaliśmy wyniki Blika w I kwartale 2021 roku. Okazało się, że ten okres był dla tego systemu rekordowy – użytkownicy zrealizowali za jego pomocą ponad 150 mln transakcji. Oprócz szczegółowych wyników osiągniętych przez Blika na początku tego roku zobaczyliśmy jeszcze jedną ciekawą statystykę.

Prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował na wczorajszej konferencji dane pochodzące z Narodowego Banku Polskiego. Pokazują one, czym najczęściej płacili klienci polskich banków za zakupy w sieci. Jeśli brać pod uwagę tylko transakcje z uwzględnieniem krajowych systemów płatności, Blik już dawno prześcignął karty. Jego przewaga cały czas rośnie, w czwartym kwartale 2020 roku użytkownicy płacili nim w sieci ponad dwa razy częściej, niż kartami (Blik – 103,1 mln transakcji, karty – 43 mln).

Czytaj także: Kobieta z Lubelszczyzny padła ofiarą oszustwa na kod BLIK… 10 razy z rzędu

Co ciekawe, końcówka 2020 roku to przełom jeśli chodzi o transakcje na globalnym rynku e-commerce. Biorąc pod uwagę zarówno zakupy w kraju, jak i za granicą, klienci polskich banków nadal częściej korzystali z Blika, niż z kart (Blik – 105,5 mln, karty – 103,3 mln). Jak widać, przewaga jest jednak niewielka i jeszcze w III kwartale 2020 roku to karty były częściej używane.

Sprawdź najnowsze wpisy