android-studio-vs-adt-2-638

Deweloperzy pracujący na aplikacjami na system Android mogą korzystać z jednego z dostępnych zintegrowanych środowisk programistycznych, czyli IDE. Oprócz Android Studio, które jest oficjalnie wspierane przez Google, programiści mają jako alternatywę Eclipse z dodatkiem ADT. Wkrótce może się to jednak zmienić, gdyż Amerykanie postanowili oficjalnie wycofać się z rozwoju bardzo popularnej ongiś wtyczki.

Pierwsze wzmianki o przejściu wyłącznie na Android Studio pojawiły się pół roku temu, kiedy to Google ogłosiło, że ADT będzie otrzymywało tylko małe łatki bezpieczeństwa. Twórcy Androida przestaną jednak je wydawać pod koniec grudnia, a wraz z początkiem 2016 roku prace nad ADT zostaną całkowicie wstrzymane.

Porzucenie ADT przez Google nie oznacza jednak, że projekt całkowicie umrze. Kod źródłowy wtyczki pozostanie otwarty i dostępny wraz z projektem Andmore. Deweloperzy, którym Android Studio zwyczajnie „nie leży” będą mogli ciągle korzystać z Eclipse’a, a nawet go rozwijać. Google nie będzie jednak podpisywało się pod nieoficjalnymi forkami projektu.

Android Studio jest rozwijane od dwóch lat. W zeszłym miesiącu Google dodało możliwość tworzenia aplikacji w języku C/C++. Projekty stworzone w Eclipse mogą być w łatwy sposób przeniesione za pomocą specjalnie przygotowanego do tego celu narzędzia.

Źródło: Android Police