ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Biomechaniczna proteza palców dłoni

Biomechaniczna proteza palców dłoni prosto z drukarki 3D – ciekawy projekt z Polski

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Studenci z koła naukowego na AGH pracują nad ciekawym projektem. To biomechaniczna proteza palców dłoni. Zaprojektowany model ma być tani i łatwy w wymianie, a w dodatku będzie go można… wydrukować na drukarce 3D.

Biomechaniczna proteza palców dłoni – oto projekt studentów z AGH

Projekt studentów z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH nosi nazwę Pomocna Dłoń AGH – Finger Print. Z zaprojektowanego modelu będą mogli skorzystać pacjenci, którzy w wyniku amputacji stracili jeden lub dwa paliczki.

Do tej pory studentom udało się opracować cztery prototypy protez. Finalna wersja sprzętu będzie testowana na pacjentach z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D – mówią pomysłodawcy projektu. Ich zdaniem, na trwałość protezy wpływa użycie w procesie druku materiału, jakim są proszki metali.

Czytaj także: Voyager-1 wciąż zaskakuje – ta leciwa sonda dokonała istotnego odkrycia

Projekt ma charakter kompleksowy, studenci zajmują się zarówno modelowaniem i konstrukcją protezy, jak i drukiem oraz testami. Korzystają przy tym ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Finger Print otrzymał dofinansowanie uczelni w konkursie Grant Rektora 2021. Projekt dotarł również do finału konkursu konstrukcji studenckich w kategorii life upgrade.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy