ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
USA odpuszcza Xiaomi

USA całkowicie odpuszcza Xiaomi – firma jest czysta jak łza

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Stany Zjednoczone zgodziły się nie umieszczać Xiaomi na czarnej liście blokującej inwestycje. Tym samym wycofały one ruch wykonany w ostatnim tygodniu administracji Trumpa. Xiaomi pozwało rząd USA swego czasu z tego powodu i sprawę wygrało. Wtedy też zakaz ten został czasowo uchylony. Teraz jednak firma wraz z Departamentem Obrony USA przygotowały raport, mówiący o tym, że zgodziły się na całkowite uchylenie sprawy.

USA odpuszcza Xiaomi

USA odpuszcza Xiaomi

Przyczyną całego zamieszania był fakt, że Departament Obrony USA postanowił oznaczyć Xiaomi jako chińską komunistyczną firmę wojskową. To natomiast mogło zmusić amerykańskich inwestorów do pozbycia się udziałów w Xiaomi do listopada tego roku. Po tym jak producent pozwało rząd w odpowiedzi, sędzia okręgowy wydał wstępny nakaz zablokowania czarnej listy, nazywając ją arbitralną i kapryśną. 

Zobacz też: Przyszłość jest dziś – paczki z Decathlonu w Lublinie dostarczył dron

Samo Xiaomi wielokrotnie podkreślało, że nie jest własnością, nie jest kontrolowane ani powiązane z chińskim wojskiem i nie jest komunistyczną chińską firmą wojskową. Obie strony planują teraz negocjacje w sprawie nakazu odroczenia działań agencji, a wspólna propozycja ma zostać przedstawiona do 20 maja. Nie oznacza to jednak, że Xiaomi odpuści swoje działania dążące do uzyskania niezależności od technologii z USA. Sytuacja Huaweia dość jasno pokazała, że decyzje ze Stanów Zjednoczonych potrafią być niespodziewane i tragiczne w skutkach. Natomiast chwilowa poprawa relacji nie musi wcale oznaczać, że przeciwko firmie nie zostaną wytoczone znacznie potężniejsze działa.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy