ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zniszczył firmowe serwery

Apple pozwane za marże w App Store i nie ma to związku z Epiciem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nowa sprawa sądowa przeciwko Apple została złożona w Wielkiej Brytanii. Gigant technologiczny z Cupertino jest pozwany za rzekome zawyżanie opłat dla klientów w swoim App Store. Co ciekawe nie jest to pozew złożony przez Epica, chociaż przyjęta retoryka nie odbiega od tej, którą prezentują twórcy Fortnite. Możliwe więc, że został on w jakimś stopniu sprowokowany przez działania firmy, lub jest on nieoficjalnie z nią powiązany.

Apple pozwane za marże w App Store

Apple pozwane za marże w App Store

Sprawa zarzuca, że Apple pobierając 30 procent prowizji od sprzedaży aplikacji, generuje bezprawnie nadmierne poziomy zysku. Według szczegółów pozwu Apple jest wezwany do wypłacenia odszkodowania 20 milionom użytkowników iPhone i iPada w Wielkiej Brytanii. Jeśli sprawa zakończy się po myśli powoda, to producent iPhone będzie musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości do 2 miliardów dolarów. Sprawa została wniesiona przez dr Rachel Kent, który jest ekspertem w gospodarce cyfrowej i wykładowcą w King’s College w Londynie.

Zobacz też: Instagram dla dzieci budzi olbrzymi sprzeciw – losy projektu są niepewne

Kent twierdzi, że App Store jest jedynym sposobem, aby uzyskać aplikacje na iPada lub iPhone. Z tego też powodu rynek programów na te urządzenia jest monopolistyczny. 

App Store był genialną bramą dla szeregu ciekawych i innowacyjnych usług, które miliony z nas uważają za przydatne, w tym ja. Jednak 13 lat po jego uruchomieniu pozostał jedyną bramą dla milionów konsumentów. Apple zazdrośnie strzeże dostępu do świata aplikacji i pobiera opłaty za wejście i korzystanie z nich. Opłaty, które są całkowicie nieuzasadnione. Jest to zachowanie monopolisty i jest nie do zaakceptowania.

— Stwierdził.

Apple odniosło się do tej sprawy:

Wierzymy, że ten pozew jest bezpodstawny i z zadowoleniem przyjmujemy możliwość omówienia z sądem naszego niezachwianego zaangażowania na rzecz konsumentów i wielu korzyści, jakie App Store przyniósł gospodarce innowacyjnej w Wielkiej Brytanii. Prowizja pobierana przez App Store jest bardzo zbliżona do prowizji pobieranych przez wszystkie inne rynki cyfrowe. W rzeczywistości 84% aplikacji w App Store jest bezpłatnych, a deweloperzy nie płacą Apple nic. A dla zdecydowanej większości deweloperów, którzy płacą Apple prowizję, ponieważ sprzedają cyfrowy towar lub usługę, kwalifikują się do stawki prowizji w wysokości 15%.

Źródło: Wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy