ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chia niszczy SSD

Tego można się było spodziewać – Chia niszczy dyski SSD jak szalona

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W przeciwieństwie do górnictwa Bitcoin i Ethereum hodowla kryptowalut Chia nie wymaga drogich akceleratorów ani kart graficznych. Jednak nadal może to być dość kosztowny sposób na uzyskanie kryptowaluty, ponieważ wymaga szybkich dysków SSD do tworzenia działek i dysków twardych o dużej pojemności do ich przechowywania. Ponadto, ponieważ nośniki SSD klasy konsumenckiej nie są przeznaczone do intensywnego zapisu, to mogą one łatwo ulec awarii po tygodniach plotowania.

Chia niszczy SSD

Chia niszczy SSD

Tworzenie działek Chia jest najbardziej czasochłonnym zadaniem w hodowli Chia, więc użycie szybkich dysków SSD w trybie RAID jest czymś, co ma wiele sensu z punktu widzenia wydajności i czasu. Jednak nie wszystkie dyski SSD są w stanie to wytrzymać. Niedrogie SSD o pojemności 1 TB klasy konsumenckiej mają obecnie wskaźnik wytrzymałości sięgający około 600 TBW, co odpowiada około 0,3 zapisu dysku dziennie w ciągu pięciu lat. I o ile z perspektywy nawet bardzo intensywnego korzystania z komputera jest to bardzo dużo, tak przy Chia wartość ta jest śmieszna.

Zobacz też: Huawei z pierwszym laptopem na ARM – zasosowany procesor znamy bardzo dobrze

Wykresy Chia wykorzystują mnóstwo zapisów, więc tani dysk SSD o pojemności 512 GB może ulec awarii już w ciągu 40 dni. Dysk o większej pojemności i podobnym wskaźniku DWPD wystarczyłby na dłużej, bo na około 160 dni. Oczywiście używanie dysków SSD do plotowania ma sens, ponieważ jest znacznie szybsze niż używanie dysków HDD do tego samego zadania. Jednak zależnie od tego ile działek zamierzamy postawić, niższa cena nie musi oznaczać tańszego procesu. I o ile fakt, że ktoś marnuje własne pieniądze, wymieniając zestaw dysków co kilka miesięcy, nie powinien nas martwić, tak taka sytuacja może się przełożyć na naprawdę poważne niedobory tych komponentów na rynku, a także znaczny wzrost cen.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy