Sztuczna inteligencja i systemy uczenia maszynowego stają się w ostatnich latach coraz bardziej kompetentne. Powoli stają się zdolne nie tylko do rozumienia słowa pisanego, ale także do jego pisania. Co jednak może się wydawać zaskakujące o ile AI radzi sobie z mową ludzką, tak język komputerowy stanowił dla niej większe wyzwanie. Stanowił, ponieważ podczas poniedziałkowej konferencji Think 2021 firma IBM ogłosiła, że jej naukowcy stworzyli coś, co sprawi, że AI będzie w stanie tłumaczyć kod pomiędzy językami oprogramowania.

IBM: AI przetłumaczy języki programowania

IBM: AI przetłumaczy języki programowania

Tym translatorem dla oprogramowania jest projekt CodeNet. Składa się on z ponad 14 milionów próbek kodu oraz ponad 4000 problemów z kodowaniem, zebranych i przetworzonych z dziesięcioleci wyzwań programistycznych i konkursów na całym świecie. W ten oto sposób translator ma możliwość tłumaczenia kodu w aż 55 językach, zarówno tych starszych, jak i nowszych. Dodatkowo poza samym tłumaczeniem ma on umożliwić automatyczną korekcję błędów.

Zobacz też: Xiaomi z obrotowym aparatem, jakiego jeszcze świat nie widział

Szef podczas rozmowy z portalem Engadget stwierdził: 

Wierzymy, że przetwarzanie języka naturalnego i uczenie maszynowe mogą być stosowane do zrozumienia języków oprogramowania poprzez automatyczne rozumowanie i podejmowanie decyzji, poprzez możliwość wyjaśnienia tych decyzji, tak jak jesteśmy w stanie zrobić to z wizją komputerową i po stronie przetwarzania języka naturalnego.

Oczywiście musimy jeszcze poczekać na niezależne testy. Nie wiadomo także, jak będzie wyglądała kwestia optymalizacji kodu przetłumaczonego w ten sposób. Bądźmy jednak dobrej myśli.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.