ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei Terminal Business

Huawei z pierwszym laptopem na ARM – zasosowany procesor znamy bardzo dobrze

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Choć na rynku pojawiło się już wiele maszyn z systemem Microsoft Windows 10 działających na układach ARM, to jednak Apple, mimo debiutu pierwszych produktów pod koniec ubiegłego roku, jest liderem w tym segmencie. Oczywiście pod względem wizerunkowym, ponieważ wciąż przodują tu Chromebooki. Na tym rynku pojawi się jednak nowy gracz. Jest nim Huawei, którego komputer na dobrze nam już znanym układzie ARM został oficjalnie wymieniony na liście przez jednego z chińskich sprzedawców.

Huawei laptop ARM

Huawei laptop ARM

Pierwszy w historii firmy laptop z układem ARM nosi nazwę Huawei Qingyun L410. Notebook ten może być zakupiony tylko przez przedsiębiorstwa i agencje rządowe w Chinach. To oznacza, że jest on elementem oczyszczania tych sektorów z zachodnich technologii. Sam producent nie ogłosił jego premiery. Co ciekawe o istnieniu tego laptopa po raz pierwszy poinformowano w grudniu 2020 roku. Nawet kilka miesięcy później Huawei nie ogłosił jego istnienia. Zamiast tego informacje o nim pochodzą od Jingdong.

Zobacz też: Autobusy elektryczne pojawiają się w kolejnych miastach w Polsce

Według podanej przez niego specyfikacji sercem tego urządzenia jest układ HiSilicon Kirin 990 znany, chociażby z serii Mate 30. Wspierać go ma 8 GB RAM. Jeśli zaś chodzi o pamięć na pliki, to mowa jest tu o 256 GB nośniku SSD. Laptop dostępny w wariantach z systemem i bez. Z czasem ma na niego trafić także HarmonyOS. Urządzenie wyposażono w 14-calowy wyświetlacz 2K o proporcjach 3:2. Jeśli chodzi o wymiary i wagę, mierzy 15,9 mm grubości i waży 1,49 kg. Nie wiadomo czy urządzenie z czasem trafi także do osób prywatnych.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy