ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chiny chcą stworzyć największy statek kosmiczny

NASA krytykuje Chiny za ich działania w kosmosie – chodzi o bezpieczeństwo

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Po tym, jak szczątki rakiety Długi Marsz 5B w niekontrolowany sposób spadły do oceanu, NASA krytykuje Chiny. Poszło o nieprzestrzeganie odpowiednich standardów związanych ze sprowadzaniem obiektów na Ziemię, co może powodować zagrożenie dla ludzi. Nad obiektami wysłanymi w kosmos nie można tracić kontroli.

NASA krytykuje Chiny za to, jak postępuje z „kosmicznymi śmieciami”

Kilka dni temu media obiegła informacja o tym, że fragment chińskiej rakiety uderzy w Ziemię. Chodziło o ważącą ok. 20 ton kluczową sekcję Długiego Marszu 5B. Był to pierwszy przypadek od 31 lat, gdy obiekt został pozostawiony sam na orbicie i miał spaść w niekontrolowany sposób. Agencje kosmiczne nie potrafiły przewidzieć, kiedy i gdzie dokładnie uderzy fragment rakiety.

Czysto teoretycznie strefami spadku dla fragmentu Długiego Marszu 5B mogły być takie miasta, jak Nowy Jork czy Madryt. Ostatecznie pozostałości chińskiej rakiety wpadły do Oceanu Indyjskiego. Większość szczątków pojazdu najprawdopodobniej zdążyła spłonąć w atmosferze. Jeśli ktoś myślał, że to oznacza koniec całej sprawy, był w błędzie – do zaistniałej sytuacji odniósł się Bill Nelson reprezentujący agencję NASA.

Nelson podkreślił, że Chiny nie spełniają standardów dotyczących kosmicznych śmieci. Według niego trzeba zminimalizować niebezpieczeństwo zagrażające ludziom i ich mieniu. Żeby tego dokonać, należy zachować jawność w procedurach związanych z powracaniem obiektów z kosmosu. Według Nelsona dotyczy to wszystkich krajów aktywnych w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj także: Odkryto ślady aktywności wulkanicznej na Marsie – to rzuca na Czerwoną Planetę nieco więcej światła

Jest absolutnie nieodzowne, aby Chiny i inne kraje oraz podmioty komercyjne działały odpowiedzialnie i przejrzyście – tłumaczył Nelson. Jego wypowiedź została opublikowana w niedzielę na stronie NASA jako oficjalne oświadczenie związane ze szczątkami chińskiej rakiety. Nie ulega wątpliwości, że chodzi o to, co stało się z modułem Długiego Marszu 5B.

źródło: nasa.gov, PAP

Sprawdź najnowsze wpisy