ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung załatał lukę w Snapdragonach

Problemy z bezpieczeństwem Qualcomma? Użytkownicy smartfonów Samsunga mogą spać spokojnie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Firma Check Point, zajmująca się badaniami bezpieczeństwa, ujawniła w piątek kilka niepokojących szczegółów na temat luki w modemach Qualcomma. Okazało się, że aż 30 procent smartfonów z Androidem, w tym marki Samsung, teoretycznie jest podatnych na bardzo groźne ataki, w tym możliwość podsłuchiwania rozmów. Pamiętajmy jednak, że na kilka miesięcy przed upublicznieniem luki jej odkrywcy poinformowali o niej producenta modemów. Tym samym ten już stworzył stosowną łatkę, a niektórzy producenci po cichu wysłali ją do swoich urządzeń. Jednym z nich jest Samsung.

Samsung załatał lukę w Snapdragonach

Samsung załatał lukę w Snapdragonach

Przez bardzo długi czas na liście poprawek z maja 2021 roku nie było wzmianki o luce CVE-2020-11292 — bo właśnie tak jak została ona oznaczona przez Qualcomma. Jednak Samsung zaktualizował stronę, aby zawrzeć nowe informacje dotyczące problemu. Nie oznacza to jednak, że poprawka ta została na szybko do niej dodana. Okazuje się, że użytkownicy smartfonów i tabletów Galaxy są bezpieczniejsi, niż początkowo podejrzewano, a wszystko to dzięki wysiłkom producenta.  Otóż Samsung po cichu łatał telefony dotknięte problemem od stycznia. Rzecz jasna ani Qualcomm, ani żaden inny producent, nie chcieli, aby świat dowiedział się o tej luce zbyt wcześnie. Nie chodziło tu jednak o chęć zatajenia ważnej informacji — te i tak ujrzały światło dzienne w terminie ustalonym przez Qualcomma i Check Point. Chodziło tu o niezachęcanie cyberprzestępców do jej badania.

Zobacz też: Nokia zmienia harmonogram – Android 11 później dla wybranych modeli

Dlatego też zmiany, które zostały dodane przez Samsunga do biuletynu poprawek bezpieczeństwa z maja 2021 roku, były jedynie czystą formalnością. Producent nie ujawnił, które urządzenia Galaxy otrzymały aktualizację wcześniej niż w maju. Wiadomo jednak, że poprawka jest teraz częścią najnowszej poprawki bezpieczeństwa, która została już wydana dla wielu modeli smartfonów Galaxy z każdej możliwej półki cenowej.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy