ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
autobusy elektryczne w kolejnych miastach

Autobusy elektryczne pojawiają się w kolejnych miastach w Polsce

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W kolejnych polskich miastach zaczynają pojawiać się autobusy elektryczne. Są też miejscowości, do których transport publiczny na prąd jeszcze nie dotarł, ale jest już w planach. Elektromobilność powoli przestaje być egzotyczną nowością, a staje się zauważalnym trendem.

Autobusy elektryczne pojawiają się w kolejnych miastach

fot. GAiT

MZK Wejherowo po testach elektrycznych autobusów Mercedesa i Solarisa sprawdzało w kwietniu możliwości pojazdu chińskiej marki Yutong. Wyróżnia się on świetnym zasięgiem. Autobus przyjechał z Warszawy do bazy MZK Wejherowo na jednym ładowaniu! Producent zapewnia, że podczas codziennej eksploatacji autobus jest w stanie pokonywać ok. 350 km – mówił Czesław Kordel, prezes MZK Wejherowo.

Zaledwie dwa dni temu do Częstochowy dotarły pierwsze zakupione autobusy elektryczne. W mieście jest ich już 5, choć docelowo ma być 15 takich pojazdów. Dwunastometrowe modele Sancity sprawdziły się podczas testów, więc będą teraz na stałe obsługiwać określone linie.

Nowe autobusy elektryczne chce mieć również Lublin. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego kupuje 7 przegubowych pojazdów na prąd. Autobusy dostarczy firma Solaris, która wygrała przetarg w tej sprawie, proponując kwotę 22 mln 800 tysięcy zł. Na wyposażeniu pojazdów znajdą się monitoring, system zliczania pasażerów, automaty do sprzedaży biletów oraz porty USB pozwalające pasażerom naładować telefony.

Za kilka tygodni elektryczne autobusy wyjadą na ulice Malborka. Pomogło dofinansowanie z UE i do miasta powinno trafić wkrótce 6 autobusów na prąd. Grudziądz ma z kolei 7 autobusów hybrydowych, ale liczy na wsparcie, które pozwoli zakupić 17 całkowicie elektrycznych pojazdów. Póki co miasto testuje elektrycznego Mercedesa.

Czytaj także: Drony stratosferyczne zastąpią satelity? Polacy wiążą z tym duże nadzieje

To tylko kilka przykładów, które obiegły media w ciągu ostatniego tygodnia. Elektryczne autobusy powoli przestają być jedynie ciekawostką – kolejne władze miast i spółki przewozowe dostrzegają ich praktyczne walory. Nowe możliwości to jednak także nowe wyzwania, związane choćby z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury do ładowania.

źródło: Radio Lublin, UM Wejherowo, Portal Samorządowy, Malbork Nasze MIasto, M. Grudziądz

Sprawdź najnowsze wpisy