ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
pozostałości rakiety spadły do oceanu

Pozostałości chińskiej rakiety spadły do oceanu – mogło być znacznie gorzej

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Państwowe media w Chinach poinformowały, że pozostałości rakiety Długi Marsz 5B spadły dziś do Oceanu Indyjskiego. Sprawa budziła duże emocje i zaniepokojenie obserwatorów. W zeszłym roku części pochodzące z pierwszego lotu rakiety spadły na terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków – na szczęście obyło się bez ofiar.

Pozostałości rakiety spadły dziś do oceanu, choć mogło być znacznie gorzej

W czwartek informowaliśmy, że fragment chińskiej rakiety uderzy w Ziemię. Długi Marsz 5B wyniósł ostatnio na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Następnie wszedł na tymczasową orbitę, okrążając naszą planetę raz na 90 minut. Agencje kosmiczne nie były w stanie przewidzieć, gdzie i kiedy dokładnie spadną pozostałości po rakiecie. Jej kluczowa sekcja waży ponad 20 ton, a niektórzy eksperci obawiali się, że może spaść na tereny zamieszkałe przez ludzi.

Ryzyko nie było bardzo duże, jednak dotychczasowe niepowodzenia Chin w kontrolowaniu lotów powrotnych rakiet sprzyjały niepewności. Potencjalne strefy upadku mogły znajdować się m.in. w Nowym Jorku, Madrycie i Pekinie. Ostatecznie jednak pozostałości chińskiej rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego. Jak twierdzi chińskie biuro inżynierii kosmicznej, większość szczątków zdążyła spłonąć w atmosferze.

Czytaj także: Czy sam smartfon może zastąpić Android Auto? Jest taka możliwość

Najczęściej pierwszy człon rakiety odpada niedługo po starcie. W przypadku Długiego Marszu 5B było jednak inaczej. Część rakiety odłączyła się od pojazdu już po wyniesieniu go na orbitę, więc krążyła wokół naszej planety, a jej spadek na Ziemię nie był kontrolowany. Od ponad 30 lat większość krajów unika niekontrolowanych powrotów obiektów kosmicznych na powierzchnię naszej planety. Wszystko po tym, jak w 1979 roku duże fragmenty stacji kosmicznej NASA Skylab spadły z orbity i wylądowały w Australii.

źródło: PAP, Aerospace zdjęcie główne: CCTV/CNSA/SciNews

Sprawdź najnowsze wpisy