pozostałości rakiety spadły do oceanu

Fragment chińskiej rakiety uderzy w Ziemię – nie wiadomo, gdzie i kiedy

2 minuty czytania
Komentarze

Fragment ważącej prawie 900 tysięcy kg chińskiej rakiety wkrótce uderzy w Ziemię – spodziewają się eksperci oraz media. Spadające z przestrzeni kosmiczne obiekty nie są nowością. Jest jednak pewien problem – tym razem nie wiadomo, gdzie i kiedy dokładnie spadnie część rakiety.

Fragment rakiety uderzy w Ziemię – „potencjalnie nie jest dobrze”

Długi Marsz 5B to olbrzymia rakieta, która wyniosła ostatnio na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Agencja Associated Press pisze, że elementy rakiet po spełnieniu swoich zadań są kierowane w celu kontrolowanego zniszczenia w atmosferze poprzez tarcie. Tym razem tak się jednak nie stało.

Rakieta po wyniesieniu na orbitę modułu Tiangong (niebiański pałac) sama weszła na tymczasową orbitę. Teraz okrąża Ziemię raz na 90 minut. Jej prędkość jest tak duża, że agencje kosmiczne nie potrafią przewidzieć, gdzie wejdzie w atmosferę. Stany Zjednoczone spodziewają się, że może to nastąpić w sobotę. Pentagon w wydanym komunikacie zaznacza jednak, że miejsce wejścia w atmosferę fragmentu rakiety będzie można określić dopiero kilka godzin przed tym, gdy to się stanie.

Niektórzy eksperci obawiają się, że fragmenty rakiety mogą spaść na tereny, gdzie mieszkają ludzie. Dziennik Guardian cytuje astrofizyka z Uniwersytetu Harwarda – Jonathana McDowella, który twierdzi, że potencjalnie nie jest dobrze. Ten sam ekspert w telewizji CNN stwierdził jednak, że najprawdopodobniej miejscem uderzenia będzie Ocean Spokojny, bo zajmuje największą powierzchnię.

Czytaj także: Blue Origin planuje na lipiec pierwszy turystyczny lot w kosmos

Guardian przypomniał, że od 31 lat nie pozostawiano celowo na orbicie żadnego obiektu ważącego więcej niż 10 ton, by ponownie wszedł w atmosferę w kontrolowany sposób. Tymczasem kluczowa sekcja rakiety Długi Marsz 5B waży ponad 20 ton.

źródło: PAP, zdjęcie główne: CCTV/CNSA/SciNews