ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chia niszczy SSD

Ultrawytrzymałe SSD – można by pomyśleć, że technologia ta czekała w szufladzie na odpowiedni moment

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wytrzymałość nośników SSD zawsze była wskazywana jako ich największa wada względem HDD. Producenci co prawda znacznie wydłużyli ich żywotność, jednak zgodnie twierdzą, że na tym polu nie da się zrobić zbyt wiele. A przynajmniej się nie dało, bo dziwnym zbiegiem okoliczności wraz z popularyzacją kryptowaluty Chia — która jest oparta na dyskach twardych — okazało się, że produkcja wytrzymałych nośników SSD jest jednak możliwa.

SSD pod Chia

SSD pod Chia

T-Create, marka należąca do TeamGroup, która reklamuje swój nowy dysk SSD T-Create Expert PCIe jako idealną opcję dla górników Chia, dzięki wytrzymałości na poziomie do 12 000 TBW. Firma zauważa, że jest to od 3 do 10 razy większa wytrzymałość niż jej linie MP33 i QX SSD. Producent twierdzi, że to wyeliminuje kłopoty związane z ciągłą wymianą dysków SSD i zapewni więcej cennego czasu na wydobywanie kryptowalut. Tylko gdzie była ta technologia, kiedy ludzie szukali po prostu wytrzymałych nośników SSD do zastosowań domowych/pracy? 

Zobacz też: Funkcje HarmonyOS na kolejnym filmie – znajomo, ale z pomysłem

Oczywiście można zapytać, gdzie w tym przypadku trzeba iść na kompromisy. Otóż Dysk SSD M.2 NVMe T-Create Expert oferuje prędkość odczytu do 3400 MB/s i zapisu do 3000 MB/s, czyli szybciej niż wiele dysków PCIe 3.0 dostępnych na rynku. Oznacza to, że nie prędkość działania jest tu haczykiem. Dysk SSD jest dostępny w wersjach o pojemności 2 TB (12 000 TBW) i 1 TB (6 000 TBW) i jest objęty pierwszą w branży 12-letnią gwarancją ultradługoterminową. Jeśli zaś chodzi o ceny, to jest to odpowiednio 800 i 400 USD. Owszem, o kilkadziesiąt procent więcej, niż nośniki o takich samych pojemnościach i zbliżonej szybkości, ale wiele osób byłoby skłonnych do zapłacenia takiej kwoty. Zwłaszcza jeśli codziennie pracują na bardzo dużych plikach. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy