ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Unia Europejska amazon podatki

Podatek dochodowy nie dla Amazona? Komisja Europejska chce to jednak zmienić

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Biznes Amazona rozkwita na całym świecie dzięki szybkiemu rozwojowi sprzedaży detalicznej online. Dlatego też nie jest zaskoczeniem, że jego zachowania podatkowe znów znalazły się pod lupą regulatorów w Europie i USA — największych rynkach firmy. Amazon używa różnych metod, aby zmniejszyć lub całkowicie uniknąć płacenia swojej części podatku, ale wkrótce może się to okazać niemożliwe.

Unia Europejska chce, żeby Amazon płacił podatki

Unia Europejska amazon podatki

W zeszłym miesiącu Amazon poinformował o ponad 8 miliardach dolarów zysku za pierwsze trzy miesiące 2021 roku, co oznacza potrojenie ich rok do roku. To obraz finansowy, który mocno kontrastuje z obrazem wielu innych firm i branż, które ucierpiały lub nawet poddały się pod presją blokad i gwałtownych zmian w nawykach konsumenckich w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyniki zrobiły pozytywne wrażenie na akcjonariuszach i inwestorach publicznych. Jednak Komisja Europejska nie jest zadowolona z tego, w jaki sposób firmy takie jak Amazon unikają opodatkowania korporacyjnego za pomocą różnych metod. W tym celu regulatorzy przygotowują nowe propozycje podatkowe, które zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach i mają na celu zapobieganie oszustwom i unikaniu opodatkowania.

Zobacz też: Płatny Facebook i Instagram na iOS? Firma wydała niejednoznaczny komunikat

Po osiągnięciu rekordowych przychodów ze sprzedaży w wysokości ponad 44 miliardów euro w 2020 roku w całej Europie detaliczny gigant nie zapłacił żadnego podatku od osób prawnych. Udało mu się to dzięki temu, że pieniądze zostały przekazane do spółki Amazon EU Sarl w Luksemburgu, gdzie odnotowano stratę w wysokości 1,2 miliarda euro. Amazon otrzymał nawet 56 mln euro ulgi podatkowej, którą może wykorzystać do obniżenia przyszłych rachunków podatkowych, gdy tylko osiągnie zysk. W sumie Amazon EU Sarl posiada obecnie ponad 2,7 miliarda euro skumulowanych strat, które może wykorzystać w celu zrekompensowania przyszłych obciążeń podatkowych. Ponadto, biorąc pod uwagę, że luksemburski holding zatrudnia 5262 pracowników, Amazon osiągnął przychody w wysokości 8,4 mln euro na każdego z nich w roku podatkowym 2020. Gigant sprzedaży detalicznej twierdzi, że niskie marże i znaczące inwestycje przyczyniły się do uzyskania takich wyników w 2020 roku. Rzecznik prasowy powiedział:

Podatek korporacyjny jest oparty na zyskach, a nie przychodach. Firma zainwestowała znacznie ponad 78 miliardów euro w Europie od 2010 roku, a wiele z tych inwestycji jest w infrastrukturę, która tworzy wiele tysięcy nowych miejsc pracy, generuje znaczące lokalne przychody podatkowe i wspiera małe europejskie firmy.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy