ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Twórcy Chia o SSD

Cena Chia, czyli kryptowaluty z dysków leci na pysk – wciąż jest jednak kusząca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Cena krytpowaluty opartej na dyskach, czyli Chia, jest istnym zaskoczeniem. Początkowo szacowano, że osiągnie ona wartość w okolicach 20 USD. No cóż… W ciągu pierwszych 24 godzin od jej startu wkrótce po rozpoczęciu sprzedaży jej cena wynosiła nawet 1934,51 USD za token. Dość szybko jednak spadła i się ustabilizowała w okolicach 680 USD. Wciąż to jednak jest 34 razy wyższa kwota, niż zakładały pierwsze, bardzo optymistyczne prognozy.

Cena Chia

Cena Chia

Podsumowując, Chia jest nowatorskim podejściem do kryptowalut, porzucając hashowanie Proof of Work używane przez większość monet, zamiast tego wybierając nowy algorytm Proof of Time and Space. Wykorzystanie pojemności pamięci masowej pomaga zmniejszyć potencjalny ślad energetyczny, oczywiście kosztem pamięci masowej. I powiedzmy sobie jasno: ilość przestrzeni dyskowej wykorzystanej przez sieć Chia jest zdumiewająca. 28 kwietnia przekroczyła ona 1 EiB, a zaledwie kilka dni później zbliżyła się do granicy 2 EiB. Przekłada się to na 1 000 000 TiB, czyli 1 048 576 TB przestrzeni. Oznacza to, że gdyby cała ta przestrzeń była zbudowana w oparciu o największe pojemnościowo dyski HDD 18 TB, to potrzeba byłoby ich ponad 58 tysięcy.

Zobacz też: Bolt Drive nadjeżdża, czyli wypożyczanie aut na minuty jako nowa usługa

Cała ta przestrzeń idzie do przechowywania działek Chia, które są w zasadzie masywnymi 101.4GiB kartami Bingo. Każda działka online ma równe szanse, w oparciu o całkowitą przestrzeń sieci, na wygranie rozwiązania bloku. Dzieje się to w tempie około 32 bloków na 10 minut, z 2 XCH jako nagroda za blok. Zakładając zużycie energii 5 W na HDD, daje to potencjalnie 1 MW zużycia energii, czyli 8,8 GWh rocznie. I tak, jest to dużo. Jednak zużycie to odpowiada około 30. gospodarstwom domowym rocznie, a nie małemu państwu, jak w przypadku innych walut. Oczywiście na chwilę obecną. Nie wiadomo bowiem jak mocno to się rozrośnie w przyszłości.

Czy to się opłaca?

Przy poświęceniu na działki 10 TB pojemności dyskowej można liczyć obecnie na wydobycie rzędu 0,046 XCH. Tym samym po niecałych 22 dniach mamy na koncie ponad 1 XCH. Jeśli cena zatrzymałaby się na tym poziomie, to jeden 10 TB dysk twardy oferowałby zarobki na poziomie 969 USD miesięcznie, czyli 3 681,18 PLN. Biorąc pod uwagę cenę takiego dysku, która jest na poziomie 1500 PLN, to taki zakup zwróciłby się nam w kilkanaście dni. Oczywiście przy założeniu, że Chia utrzymałaby ten kurs, co wydaje się raczej mało prawdopodobne. Na pewno jednak takie wyniki przełożą się na znaczny wzrost zainteresowaniem walutą, a więc i na braki dysków twardych w sklepach.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy