ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Game Boy z multiplayerem przez Internet

Gra multiplayer na Game Boyu przez… Internet – to chyba najfajniejszy projekt z tą konsolką

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pierwszy Game Boy był wyjątkowy jeśli chodzi o możliwości gry wieloosobowej. Ta konsola przenośnia z końcówki lat 80. umożliwiała bowiem połączenie z innym egzemplarzem urządzenia za pomocą dedykowanego kabla. Jednak od premiery urządzenia minęło ponad 30 lat i technologia znacznie poszła do przodu. Przewodowe połączenie dwóch konsol na nikim nie robi wrażenia, kiedy bezprzewodowo można łączyć się z ludźmi na całym świecie. Powstał więc projekt, który właśnie to umożliwia: grę wieoosobową na Game Boyu przez internet.

Game Boy z multiplayerem przez Internet

Nie powinno być tu wielkim zaskoczeniem, że sercem projektu obok samej konsoli jest Raspberry Pi. W tym przypadku twórcy posłużyli się modelem Pico, który jest niezwykle wręcz energooszczędny. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Ważne jest również to, że nie trzeba w tym przypadku ingerować w konstrukcję samej konsoli. Ta jest już bowiem swego rodzaju relikwią dla graczy retro i wiele osób dość krzywo patrzy na jej modyfikacje. Zamiast tego Raspberry Pi podłącza się do portu Game Link, czyli tego samego, co kabel. 

Zobacz też: Koniec wsparcia Samsung Galaxy S8 i S8+ – i tak długo to trwało

Opracowanie projektu wymagało inżynierii wstecznej danych z prawdziwego kabla połączeniowego. Raspberry Pi Pico interpretuje te dane i może obsługiwać komunikację online z Game Boyem dla gry Tetris poprzez klienta desktopowego i aplikację serwerową. To narzędzie jest centralnym punktem projektu. Wszyscy gracze łączą się przez ten lokalnie hostowany hub. Aby podłączyć Game Boya do serwera, stworzono specjalną płytkę PCB. Jest ona kompatybilna z Game Boyami, Game Boyami Colors, Game Boyami Pockets, Game Boyami Advances, a nawet Game Boyami Advance SP. PCB jest przylutowane do Pico, które komunikuje się z komputerem przez USB. Miejmy nadzieję, że projekt pójdzie dalej i z czasem obsłuży także inne gry. Na przykład oryginalne Pokemony. To by było coś — wymieniać się stworkami i walczyć z graczami z całego świata na pierwszym Game Boyu.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy