ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
matura 2021 przecieki

Temat matury wyciekł do sieci przed jej rozpoczęciem? Sprawa trafia na policję

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Matura 2021 to niewątpliwie jeden z dzisiejszych tematów dnia – okazuje się, że znów mogły pojawić się przecieki dotyczące tematu rozprawki z języka polskiego. Podobnie jak rok temu, uczniów zdradziły dane z Google Trends. Sprawą ma zająć się policja.

Matura 2021 i przecieki z nią związane

Dziś w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Uczniowie zdawali język polski, a jednym z zadań była oczywiście rozprawka. Temat wypracowania dotyczył ambicji i tego, czy pomaga ona człowiekowi w osiągnięciu zamierzonego celu. Maturzyści mieli odwołać się m.in. do Lalki Bolesława Prusa.

Egzamin maturalny zawsze budzi duże emocje w społeczeństwie. Można było się więc spodziewać, że tuż po zakończeniu jego pierwszej części temat rozprawki zdominuje internet. Problem w tym, że hasła związane z maturalnym wypracowaniem były na masową skalę wpisywane w Google już… dwie godziny przed rozpoczęciem egzaminu. Pokazują to dane z narzędzia Google Trends. Zjawisko zauważyło wielu internautów, którzy dziś rano dzielili się swoimi spostrzeżeniami m.in. na Twitterze i Wykopie. Sprawdziliśmy to i rzeczywiście, ewidentnie widać nagły wzrost zainteresowania internautów tematami związanymi np. z motywem ambicji dziś po godzinie 7 rano. Jeden z przykładów wklejamy poniżej.

matura 2021 przecieki

Wyszukiwanie ogólnych fraz związanych z Lalką nie budziłoby dużych wątpliwości. Zapewne wielu maturzystów chciało powtórzyć sobie najważniejsze informacje z lektur tuż przed egzaminem. Dane Google Trends pokazują jednak, że szukano treści ściśle związanych z tematem rozprawki, co nie wygląda na zbieg okoliczności. Dyrektor CKE powiedział w rozmowie z Onetem, że sprawa będzie zgłoszona na policję.

Czytaj także: Fortnite to prawdziwa żyła złota. Dokumenty ujawniają, ile Epic zarobił na swoim hicie

Prawie identyczna sytuacja miała miejsce rok temu. Wtedy również dane z Google Trends pokazały możliwe przecieki tematu zadania z matury. Informacji na jego temat szukali, tak samo jak dziś, głównie mieszkańcy Podlasia. Reakcją CKE było… zawiadomienie policji.

źródło: Twitter/Wykop, Onet, własne

Sprawdź najnowsze wpisy