ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Procesory Google dla YouTube

Google pracuje nad własnym procesorem – ma on przyśpieszyć YouTube

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Oglądamy tak wiele materiałów wideo w serwisie YouTube, ale rzadko się zastanawiamy nad tym, jak to w ogóle działa. A przecież tam, po drugiej stronie są potężne urządzenia, które wyświetlają jednocześnie nagrania i strumieniują je do setek milionów osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że przez ostatnie sześć lat Google pracowało nad udoskonaleniem procesu pobierania filmu przesłanego na YouTube i przekształcania go w 10 do 15 wariantów o różnej rozdzielczości i formatach kompresji/ To nie jest bowiem tylko kwestia tego, aby nam było wygodnie oglądać filmy, ale także tego, aby serwery Google w ogóle podołały.

Procesory Google dla YouTube

Procesory Google dla YouTube

W zeszłym miesiącu Google ogłosiło, że pracuje nad własnymi układami zwanymi jako VCU, których celem będzie zwiększenie wydajności i efektywności odtwarzania i przesyłania filmów. W tym celu firma zatrudniła byłego szefa Intel Core & Client Development Group Uri Frank do prowadzenia zespołu projektowania układów serwerowych w Izraelu. Uri wnosi 25 lat doświadczenia w projektowaniu i dostarczaniu niestandardowych procesorów, co okaże się przydatne w wielu projektach Google, w tym w SoC dla smartfonów Pixel.

Zobacz też: Oto wszystkie nowe produkty, które Apple pokaże w 2021 roku

Firma twierdzi, że jest zainteresowana głębszą integracją pomiędzy procesorem, siecią, pamięcią masową, pamięcią i różnymi akceleratorami do transkodowania wideo, uczenia maszynowego, szyfrowania, kompresji, bezpiecznego podsumowywania danych i zdalnej komunikacji. Celem końcowym jest uzyskanie wyższej wydajności w różnych obciążeniach roboczych przy mniejszym zużyciu energii i niższym całkowitym koszcie posiadania. Transkodowanie nie jest małym zadaniem dla firmy, ponieważ zwykli użytkownicy i twórcy przesyłają ponad 500 godzin treści wideo na minutę. Dodatkowo liczba ta stale rośnie wraz z jakością materiałów, a więc i ich rozmiarem.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy