Kryptowaluty są bardzo mało ekologiczne. Zużycie energii przez koparki często jest porównywane do małego państwa. To natomiast oznacza większy ślad węglowy, który jest kompletnie zbędny. Wszystko przez to, że poza generowaniem wirtualnej waluty i do niczego koparki tak naprawdę nie służą. Lekarstwem na to ma być Chia, która również nie robi niczego konkretnego. Za to zużywa przy tym znacznie mniejsze ilości energii.

– ekologiczna krytpowaluta wystartowała

Chia

Chia Network Inc, to energooszczędna sieć blockchain mająca na celu przezwyciężenie wad tradycyjnych platform kryptowalutowych, takich jak Bitcoin i Ethereum stała się faktem. W jej przypadku nie ma mowy o wydobywaniu waluty a o jej uprawie. Nie ma także górników, a są rolnicy. Chia będzie ich nagradzać monetami w zamian za udostępnienie swoich dysków do przechowywania transakcji finansowych. Proces ten stoi w ostrym kontraście do wydobywania Bitcoin, które wykorzystuje procesory graficzne do wydobywania.

Zobacz też: Windows 10 21H2 – wszystko, co wiemy o gigantycznej aktualizacji

Firma oczekuje, że Chia zostanie przyjęta przez rządy i instytucje finansowe na całym świecie. Co ciekawe firma będzie oferowała także dość nietypowe usługi i funkcje, jak na kryptowaluty. Należą do nich:

  • Udzielanie pożyczek: Firma zamierza pożyczać XCH swoim klientom i animatorom rynku do użytku w codziennym handlu i tworzeniu płynności na rynku.
  • Dodatkowe nagrody rolnicze: Firma może zaoferować specjalne bonusy dla rolników Chia. Jako przykład, planuje nagrodzić rolników w końcowym konkursie rolniczym pre-launch z XCH, gdy transakcje zostaną włączone na mainnet.
  • Inwestowanie: Dokonywanie inwestycji w obiecujących deweloperów, platformy i dostawców usług tworzących aplikacje i narzędzia dla blockchain Chia.
  • Wykup akcji: Podobne do dywidendy. Kiedy Chia jest w obrocie, firma może zaoferować wykup akcji poprzez wypłatę XCH dla posiadaczy akcji.
  • Dywidendy: Firma, wyłącznie według uznania Rady Dyrektorów, może wypłacić XCH bezpośrednio swoim akcjonariuszom, aby, częściowo, zachęcić do korzystania i promowania blockchain Chia Network.

Chia ma jednak także jedną, podstawową wadę: dostępność i ceny dysków twardych zaczną teraz stanowić poważny problem.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.