ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
łódź napędzana energią słoneczną

Kolejna w Polsce łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną – jak wypadły jej testy?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Studenci Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili ostatnio testy swojej konstrukcji – jest to łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną. Okazało się, że kilka elementów wymaga jeszcze poprawy, ale same testy zakończyły się sukcesem. W przyszłości łódź ma być gotowa na zawody.

Łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną

W marcu pisaliśmy o łodzi wyścigowej zasilanej energią słoneczną. Zbudowali ją studenci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, a wsparła ich firma Zyxel. Nie jest to jednak jedyny tego typu projekt w naszym kraju. Łódź solarną zbudowali również studenci Politechniki Wrocławskiej, a ostatnio testowali jej możliwości na Odrze.

Koło PWr Solar Boat Team zrzesza ok. 70 studentów z niemal wszystkich wydziałów uczelni. Jednoosobowa łódź, którą stworzyli, ma prawie 6 m długości i 1,6 m szerokości. Pojazd posiada dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 m kw., a także pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4). Zasilają one silnik napędowy o mocy 4.5kW, co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Maksymalna prędkość łodzi to 30 km/h. W przyszłości dzięki tzw. hydroskrzydłom pojazd ma gwarantować efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych.

Członkowie koła sami projektują większość elementów łodzi. Jeśli korzystamy z pomocy jakiejś firmy, to w formie doradztwa, a nie zlecania jej wykonania dla nas jakichś elementów – tłumaczy Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team. Pojazd powstaje z myślą o międzynarodowych zawodach łodzi solarnych.

Czytaj także: Słynne zdjęcie „Disaster Girl” sprzedane – ile zarobiła bohaterka memów?

Konstrukcja studentów PWr ma już za sobą pierwsze testy na Odrze. Sprawdzano m.in. szczelność łodzi oraz jej przyspieszenie. Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji, bo okazał się zawodny. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi – komentuje wyniki testów prezes PWr Solar Boat Team. Z samych testów studenci są jednak zadowoleni, a teraz potrzebują trochę czasu na wprowadzenie poprawek.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: YouTube/Politechnika Wrocławska

Sprawdź najnowsze wpisy