Parlament Europejski zatwierdził program Horyzont Europa. To najwyższy w historii budżet m.in. na technologie cyfrowe oraz na wsparcie dla innowacyjnych małych oraz średnich firm. Za programem głosowało 661 europosłów, przeciw było 5, natomiast 33 wstrzymało się od głosu.

Czym jest program Horyzont Europa?

Horyzont Europa ma zapewnić finansowanie badań i innowacji związanych z globalnymi wyzwaniami. Chodzi np. o walkę ze zmianami klimatu i pandemią COVID-19.

Program składa się z trzech części:

  • Doskonała nauka – dotyczy wsparcia pionierskich projektów badawczych, przewiduje finansowanie stypendiów i wymian dla naukowców.
  • Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa – ten filar będzie bezpośrednio wspierał badania związane z wyzwaniami społecznymi i możliwościami technologicznymi oraz przemysłowymi
  • Innowacyjna Europa – obejmuje aktywności, dzięki którym Europa ma stać się liderem w innowacjach tworzących rynek. Filar ma związek z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii, ma wspierać integrację biznesu, badań naukowych, szkolnictwa wyższego i przedsiębiorczości.

Horyzont Europa wystartował już 1 stycznia tego roku, jednak w formie tymczasowej. Teraz Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą UE w sprawie tego programu.

Czytaj także: Orange Flex przez trzy miesiące za 1 zł miesięcznie dla przenoszących numer

Całkowity budżet programu wynosi 95,5 mld euro. 5,4 mld euro z tej kwoty pochodzi z planu odbudowy gospodarki Next GenerationEU. Dodatkowe wzmocnienie stanowią 4 mld euro z wieloletnich ram finansowych UE.

źródło: EuroPAP News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.