ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Muzyczna klawiatura z Androidem

Autor: Krzysztof Podlaszewski Kategoria: Newsy
miselu-neiro

Z kategorii ciekawostek – firma Miselu zaprezentowała właśnie prototyp klawiatury muzycznej z wyświetlaczem opartej na systemie Android. Twórcy Neiru, bo tak nazywa się omawiane urządzenie, postawili krok naprzód w dziedzinie przenośnego komponowania muzyki. Postanowili połączyć w jednej obudowie funkcjonalność mobilnych aplikacji do tworzenia i obróbki dźwięku z komfortem korzystania z fizycznych klawiszy.

Na pierwszy rzut oka Neiru wygląda dość nietypowo – przypomina wąski keyboard z wbudowanym dużym wyświetlaczem. Pozory jednak mylą – jest to rozbudowane urządzenie działające pod kontrolą Androida. Klawiatura wyposażona w 25 klawiszy (dwie oktawy) korzysta z systemu MIDI, poprzez który porozumiewa się z resztą instrumentu. Powyżej znajduje się duży, pojemnościowy ekran, dzięki któremu kompozytorzy będą mogli uzyskać dostęp do mnóstwa aplikacji i usług. Z pewnością docenią oni również fabrycznie zainstalowany zestaw muzycznych programów dostarczony przez firmę Retronyms.

Duży wyświetlacz przywodzi na myśl tablet, jednak w tym przypadku system Android stanowi jedynie podstawę dla środowiska muzycznego obsługiwanego przez urządzenie. Producent planuje wykorzystać chip dźwiękowy Yamaha Audio Engine NSX-1, który według zapewnień potrafi wyprodukować dźwięk jakości porównywalnej z prawdziwymi instrumentami. Oprócz tego Neiru wyposażony zostanie w dużą ilość złącz: 2 MIDI, 2 USB, HDMI, wejście i wyjście Cinch oraz slot na karty pamięci SD. Aktualnie urządzenie działa pod kontrolą Androida 2.3 Gingerbread, zaś serce stanowi dwurdzeniowy procesor TI OMAP. Nie jest to jednak jeszcze ostateczna specyfikacja i może ona ulec zmianie.

Miselu stara się podkreślić społeczne aspekty swojego urządzenia – dzięki dostępowi do sieci znacznie ułatwione będzie dzielenie się skomponowaną przez siebie muzyką z innymi. Wizję tego typu producent przedstawił na poniższym wyrenderowanym filmiku. Póki co nie ujawniono daty premiery instrumentu, ale jeżeli cena nie będzie zbyt zaporowa zapowiada się ciekawa propozycja dla kompozytorów poszukujących czegoś bardziej rozbudowanego od zwykłego tabletu.


źródła: phandroid.com, theverge.com, endgadget.com, miselu.com

Sprawdź najnowsze wpisy