ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Drukowane tranzystory podatne na recykling

Tranzystor z drukarki 3D podatny na recykling – dopracowanie tej technologii pozwoli na drukowanie elektroniki

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jednym z wyzwań związanych z recyklingiem sprzętu elektronicznego jest fakt, że w jego wnętrzu znajdują się komponenty, które nigdy się nie rozpadną, jeśli zostaną wyrzucone na wysypisko śmieci. Nawet wśród urządzeń elektronicznych, które są poddawane recyklingowi, bardzo trudno jest oddzielić i odzyskać cenne materiały. Aby ułatwić recykling elektroniki, naukowcy z Uniwersytetu Duke’a opracowali coś, co nazywają pierwszą na świecie drukowaną elektroniką w pełni nadającą się do recyklingu.

Drukowane tranzystory podatne na recykling

Drukowane tranzystory podatne na recykling

Drukowana elektronika została zademonstrowana poprzez stworzenie za jej pomocą tranzystora. Ten można zredukować do jego oryginalnych elementów składowych przy użyciu wody i fal dźwiękowych. Efekt ten został osiągnięty podczas eksperymentów z nanocelulozą: materiałem pochodzenia roślinnemu i często tworzonym z odpadów drzewnych. Naukowcy połączyli ją z powszechnie stosowanymi technikami druku, aby wyprodukować elastyczne obwody elektroniczne. Materiał ten jest biodegradowalny i od lat stosowany w opakowaniach.

Zobacz też: Bolt Food zintegrowany z HMS – AppGallery z kolejną ciekawą aplikacją

O jego potencjalnych zastosowaniach jako izolatora wiadomo od lat. Jednak nikt wcześniej nie wpadł na to, aby wykorzystać go do drukowania tranzystorów. Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a opracowali sposób na włączenie nanocelulozy do wkładu do drukarek 3D poprzez zredukowanie jej do postaci krystalicznej i dodanie odrobiny soli. Powstały w ten sposób izolacyjny atrament dielektryczny został następnie połączony z atramentem przewodzącym wykonanym przy użyciu grafenu oraz z atramentem półprzewodnikowym wykonanym przy użyciu nanorurek węglowych. W ten sposób powstał tranzystor w całości wykonany z węgla, który można drukować na podłożu papierowym za pomocą strumienia aerozolu w temperaturze pokojowej. Oczywiście powstałe w ten sposób tranzystory są bardzo duże i nie grzeszą parametrami. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem technologia ta się rozwinie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy