
Tranzystor z drukarki 3D podatny na recykling – dopracowanie tej technologii pozwoli na drukowanie elektroniki
Autor:
Jednym z wyzwań związanych z recyklingiem sprzętu elektronicznego jest fakt, że w jego wnętrzu znajdują się komponenty, które nigdy się nie rozpadną, jeśli zostaną wyrzucone na wysypisko śmieci. Nawet wśród urządzeń elektronicznych, które są poddawane recyklingowi, bardzo trudno jest oddzielić i odzyskać cenne materiały. Aby ułatwić recykling elektroniki, naukowcy z Uniwersytetu Duke’a opracowali coś, co nazywają pierwszą na świecie drukowaną elektroniką w pełni nadającą się do recyklingu.
Warto przeczytać:
Drukowane tranzystory podatne na recykling
Drukowana elektronika została zademonstrowana poprzez stworzenie za jej pomocą tranzystora. Ten można zredukować do jego oryginalnych elementów składowych przy użyciu wody i fal dźwiękowych. Efekt ten został osiągnięty podczas eksperymentów z nanocelulozą: materiałem pochodzenia roślinnemu i często tworzonym z odpadów drzewnych. Naukowcy połączyli ją z powszechnie stosowanymi technikami druku, aby wyprodukować elastyczne obwody elektroniczne. Materiał ten jest biodegradowalny i od lat stosowany w opakowaniach.
Zobacz też: Bolt Food zintegrowany z HMS – AppGallery z kolejną ciekawą aplikacją
O jego potencjalnych zastosowaniach jako izolatora wiadomo od lat. Jednak nikt wcześniej nie wpadł na to, aby wykorzystać go do drukowania tranzystorów. Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a opracowali sposób na włączenie nanocelulozy do wkładu do drukarek 3D poprzez zredukowanie jej do postaci krystalicznej i dodanie odrobiny soli. Powstały w ten sposób izolacyjny atrament dielektryczny został następnie połączony z atramentem przewodzącym wykonanym przy użyciu grafenu oraz z atramentem półprzewodnikowym wykonanym przy użyciu nanorurek węglowych. W ten sposób powstał tranzystor w całości wykonany z węgla, który można drukować na podłożu papierowym za pomocą strumienia aerozolu w temperaturze pokojowej. Oczywiście powstałe w ten sposób tranzystory są bardzo duże i nie grzeszą parametrami. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem technologia ta się rozwinie.
Źródło: SlashGear