ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UE DSA

Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć miliardy euro na fabrykę procesorów Samsunga

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Zapotrzebowanie na zaawansowane układy scalone będzie rosło wraz ze wzrostem naszego uzależnienia od nowoczesnych urządzeń. Już teraz świat jest świadkiem poważnego globalnego niedoboru układów. Skutki tego odczuwane są przez wiele różnych branż. Nawet producenci samochodów muszą opóźniać produkcję swoich pojazdów, ponieważ nie są w stanie zabezpieczyć wystarczającej ilości chipów. To jednak nie wszystko. Dostęp do produkcji układów staje się teraz kwestią nie tylko zabezpieczenia firm, ale wręcz bezpieczeństwa narodowego.

Fabryka procesorów Samsunga w Europie

Unia Fabryka procesorów Samsunga w Europie przeciwko gigantom technologicznym

Znaczna część produkcji zaawansowanych układów scalonych odbywa się w Azji i do pewnego stopnia w USA. Unia Europejska znajduje się na zewnątrz i chce to zmienić. Istnieją obawy, że UE może stać się zbyt zależna od producentów spoza Wspólnoty. Komisja Europejska ogłosiła ostatnio, że chce się przed tym zabezpieczyć. Do końca bieżącej dekady chce mieć 20% udział w globalnej produkcji chipów.

Zobacz też: Chrome 91 coraz bliżej – dłuższy czas pracy na baterii to tylko jedna z wielu nowości

Dlatego też KE chce, aby główni producenci układów scalonych założyli nowe fabryki na terenie krajów członkowskich. Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, powiedział niemieckiemu dziennikowi Frankfurter Allgemeine Zeitung, że istnieje potrzeba, aby Unia uczyniła swoje łańcuchy dostaw chipów bardziej odpornymi. Zaznaczył, że Europa jest szczególnie zainteresowana zwiększeniem zdolności produkcyjnych wysoko zaawansowanych chipów 5, 3 i 2-nanometrowych. Aby osiągnąć ten cel, UE może zaoferować pomoc dla głównych firm produkujących chipy w wysokości nawet kilkudziesięciu miliardów euro. Jedną z firm, która ma podjąć współpracę, jest właśnie Samsung. Tym samym dołączy on do Intela i TSMC w tych działaniach.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy