ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Inteligentne ule

Inteligentne ule i aplikacja do ich doglądania – polscy studenci rozwijają projekt

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Technologia dociera już nawet do pszczelarzy. Inteligentne ule pomagają im w prowadzeniu pasiek. Dzięki aplikacjom mobilnym można obserwować pszczoły z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wystarczy smartfon. Pomysł doskonali drużyna Politechniki Łódzkiej, która reprezentowała Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021.

Inteligentne ule – jak to działa?

fot. Politechnika Łódzka

Wyłoniona w półfinałach Imagine Cup 2021 drużyna Intelligent Hives (Inteligentne Ule) składa się z doktorantów i studentów wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej, co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe – mówi pomysłodawca projektu, Sebastian Górecki.

Dzięki specjalnej aplikacji można obserwować ule i pszczoły z dowolnego miejsca. Program ułatwia też wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin. Polski zespół stworzył również urządzenie BeeHUB. Służy ono do precyzyjnych pomiarów m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności. Pszczelarze mogą np. sprawdzać, czy ul jest dobrze ocieplony oraz stale kontrolować przybytki i ubytki w ulu.

Czytaj także: Jutro Samsung Unlocked It Live na TikToku – będą kody zniżkowe na sprzęt Galaxy

Organizatorem międzynarodowego konkursu Imagine Cup jest Microsoft. Tegoroczna edycja odbyła się zdalnie. Do finału zakwalifikowano 38 projektów, w tym jeden z Polski, prowadzony przez studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej. Inteligentne monitorowanie uli to jeden z sześciu projektów w kategorii Earth. Ostatecznie wygrały zespoły z Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Kenii i Tajlandii. 

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy