Astronauci z CrewDragon uhonorują Stanisława Lema, jednego z najciekawszych pisarzy fantastyki naukowej. Polski pisarz znany jest na całym świecie, a w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny, gdyby jeszcze żył. Teraz obchodzony jest także Rok Lema, a więc przez cały rok można się spodziewać różnego rodzaju wydarzeń kulturowych, które będą nawiązywały do twórczości pisarza.

CrewDragon uhonoruje Stanisława Lema w kosmosie

Informację o tym, że załoga SpaceX CrewDragon uhonoruje Stanisława Lema, podano pod koniec zeszłego tygodnia. Niestety, ale nie podano dokładnych szczegółów, w jaki sposób ma to zostać zrobione. Nie zmienia to jednak tego, że to wydarzenie na skalę światową, które pozwoli rozsławić pisarza jeszcze bardziej poza granicami naszego kraju. Choć akurat Stanisława Lema nie trzeba przedstawiać.

Stanisław Lem zostanie uhonorowany w kosmosie prawdopodobnie w jesieni, pod koniec misji. Ale w jaki dokładnie sposób – to pozostaje tajemnicą, a przygotowania trwają. Film i zdjęcia z wydarzenia zostaną opublikowane” – powiedział PAP Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które z Polską Fundację Fantastyki Naukowej nawiązało współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Naukawpolsce.pap.pl

Twórczość Stanisława Lema została przetłumaczona na 49 języków i sprzedała się w ponad 40 milionach egzemplarzy. Dodajmy do tego, że chętnie do dzieła pisarza sięgali filmowcy (chociażby „Solaris”), ale także i twórcy gier („The Invincible”). Nie dziwi więc to, że podczas lotu astronauci z CrewDragon będą chcieli uhonorować pisarza. Wiele z tekstów, które pisał Lem, znalazły po latach swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Zobacz też: Wyścig Formuły E skończył się… zabawnie.

W piątek wystartowała druga już misja SpaceX. Na pokładzie CrewDragon znajdują się Thomas Pesquet, Shane Kombrough, Megan McArthur i Akihiko Hoshide. Według zapowiedzi to Thomas Pesquet ma być tym członkiem załogi, który uhonoruje Lema podczas lotu.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.