Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że dron Ingenuity wykonał w niedzielę trzeci lot na Marsie. Wcześniej urządzenie poruszało się jedynie w pionie – tym razem udało mu się lecieć w poziomie. Trwało to 80 sekund.

Trzeci lot drona Ingenuity na Marsie

Ingenuity wykonał w niedzielę lot w poziomie – urządzenie osiągnęło szybkość 2 metrów na sekundę, czyli ok. 7 km/h. Nagranie z przelotu nad powierzchnią Marsa powinno dotrzeć na Ziemię w ciągu kilku dni. Jak informuje NASA, niedzielny lot był najdalszym i najszybszym z dotychczasowych podróży drona.

Dzisiejszy lot odbył się zgodnie z naszymi założeniami, ale nie oznacza to, że był mniej doniosły – powiedział Dave Lavery, kierujący programem w siedzibie NASA w Waszyngtonie. Specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej twierdzą, że lot z przemieszczaniem się poziomym pozwala na wypróbowanie autonomicznego systemu nawigacji drona. NASA już zapowiada przygotowania do kolejnych lotów – ich trudność ma być stopniowo zwiększana, aż do granic możliwości maszyny zasilanej energią czerpaną z baterii słonecznych.

Ingenuity waży tylko 1,8 kg. Inżynierowie zadbali o to, aby miał on niską wagę i jednocześnie dużą szybkość obrotów wirników. Było to konieczne do umożliwienia startu urządzenia na Marsie, gdzie jest bardzo rozrzedzona atmosfera (gęstość wynosi tylko 1% atmosfery ziemskiej).

Czytaj także: NASA uzyskała na Marsie czysty tlen pozwalający oddychać – to ogromny przełom

Przypomnijmy – Ingenuity wchodzi w skład wyposażenia łazika Perseverance, który w lutym wylądował na powierzchni Marsa. Główny cel całej misji to poszukiwanie śladów organizmów żywych. Według przypuszczeń mogły one kiedyś egzystować na Czerwonej Planecie.

źródło: NASA-JPL, Nauka w Polsce, zdjęcie główne: NASA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.