1 lipca Unia Europejska wprowadza pakiet eCommerce VAT – do nowych zasad dostosowują się platformy sprzedażowe, w tym Allegro. Polski gigant e-commerce wyjaśnił, co dalej ze sprzedającymi spoza UE. Prawdopodobnym efektem regulacji będzie wzrost cen.

Allegro i pakiet eCommerce VAT – o co dokładnie chodzi?

Na naszym portalu informowaliśmy już, że nadchodzi koniec tanich zakupów z Chin. Komisja Europejska chce chronić unijnych przedsiębiorców, którym jest trudno konkurować z firmami z dalszych regionów, bo te unikają płacenia podatku VAT. Od lipca w Polsce i w całej Unii Europejskiej tzw. małe przesyłki o wartości do 22 euro będą opodatkowane.

Allegro już zapowiedziało, że 1 lipca wdroży zasady pakietu eCommerce na swojej platformie. Podatek VAT […] rozliczać będą platformy, w tym Allegro, a nie sprzedawcy. Oznacza to, że od tych transakcji pobierzemy od sprzedawcy podatek VAT – informuje administracja Allegro. W komunikacie dotyczącym zmian czytamy, że nowe regulacje dotyczą sprzedawców z siedzibą poza UE, którzy nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności na jej terenie, a wysyłają towary z kraju członkowskiego UE. Przykład – sprzedawca z siedzibą w Chinach wysyła towary kupującym z Polski z magazynu w Niemczech.

Czytaj także: Zmień nazwę kanału na YouTube bez zmiany konta Google – wielu na to czekało

Kupujący mogą więc spodziewać się podwyżek. Allegro już teraz sugeruje sprzedawcom, by ci uwzględnili podatek VAT w cenie produktów oraz w kosztach ich dostawy. Platforma poinformowała też, że będzie musiała archiwizować dane dotyczące wszystkich transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami. Organy podatkowe będą mogły żądać przekazania im tych danych.

źródło: Allegro

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.