Tworzywa sztuczne są zmorą dzisiejszego świata. Długo się rozkładają, a dodatkowo ich produkcja opiera się na ropie naftowej. Mogłoby się więc wydawać, że powinniśmy zastąpić plastikowe butelki szklanymi, a wszelkie folie papierem. Problem w tym, że szklana butelka więcej waży i zajmuje więcej miejsca — co wpływa na zwiększenie zużycia paliw podczas transportu. Dodatkowo jej recykling zużywa dużo wody. Produkcja papieru to natomiast wycinanie lasów i również większe zużycie wody. Tym samym rozwiązania pozornie przyjazne środowisku są dla niego szkodliwe, chociaż w inny sposób. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia.

Ekologiczne tworzywa sztuczne

Ekologiczne tworzywa sztuczne

Kilka lat temu wydawało się, że lekarstwem na całe zło są biodegradowalne tworzywa. Te jednak nie dość, że zanieczyszczają tworzywa zdatne do recyklingu, jeśli są źle sortowane, to jeszcze po tym, jak się rozłożą tworzą o wiele bardziej szkodliwy mikroplastik. Te mogą trafić do oceanów, a także do ciał zwierząt i ludzi. Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory i UC Berkeley, Departamentu Energii, opracowali aktywowany enzymatycznie kompostowalny plastik, który może zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem i jest obiecujący dla recyklingu tworzyw sztucznych.

Zobacz też: Hulajnoga elektryczna RiDER STRONG debiutuje w Polsce – co oferuje i ile kosztuje?

Typowe stosowane obecnie biodegradowalne tworzywa sztuczne są produkowane z kwasu polimlekowego (PLA), który jest pochodzenia roślinnego i mieszany ze skrobią kukurydzianą. Ten nawet jak się rozpadnie, to wciąż końcowym efektem będą polimery. Nowy materiał może zostać rozłożony na części składowe, którymi są małe cząsteczki zwane monomerami, i przekształcony w nowy, nadający się do kompostowania produkt z tworzywa sztucznego. Co więcej, proces ten powinien być banalnie prosty. Wszystko dzięki temu, że udało się zawrzeć składowe części enzymów w samym materiale. Te można natomiast aktywować dzięki zwykłej wodzie, którą bez problemu można później oczyścić. Oczywiście to wciąż nie rozwiązuje problemów z butelkami. Miejmy jednak nadzieję, że i na nie znajdzie się sposób.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.