ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
e-dowód 5 milionów

5 milionów Polaków ma już e-dowód, ale większość nie wykorzystuje jego możliwości

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

E-dowód jest wydawany w Polsce od nieco ponad dwóch lat – obecnie posiada go 5 milionów Polaków. Co jednak ciekawe, większość właścicieli nie wykorzystuje dodatkowych możliwości, jakie daje taki dokument. Właśnie poznaliśmy nowe statystyki związane z dowodami osobistymi z dodatkową warstwą elektroniczną.

5 milionów Polaków ma e-dowód

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Właśnie taki rodzaj dokumentu tożsamości jest wydawany w Polsce od 4 marca 2019 roku. Można go używać jako środek identyfikacji w codziennym życiu w realnym świecie, ale również np. przy elektronicznym podpisywaniu dokumentów lub do korzystania z automatycznych bramek na lotnisku.

Żeby jednak w pełni wykorzystać potencjał dokumentu, trzeba aktywować jego warstwę elektroniczną. Można to zrobić przy odbiorze e-dowodu. Konieczne jest wymyślenie dwóch kodów PIN:

  • Czterocyfrowego – będziemy go używać przy logowaniu do e-usług
  • Sześciocyfrowego – przyda się przy podpisywaniu dokumentów

Czytaj także: Polaroid zapowiada swój najmniejszy w historii analogowy aparat do zdjęć natychmiastowych

20 kwietnia tego roku w Polsce został odebrany 5-milionowy e-dowód. W ostatnich tygodniach dokument odbierało średnio blisko 10 tysięcy osób dziennie. Ile osób spośród posiadaczy e-dowodu korzysta z jego warstwy elektronicznej? Najwięcej województwie mazowieckim – 47,5% wydawanych tam dokumentów jest aktywowanych. Kolejne miejsca zajmują województwa dolnośląskie (46,11%) oraz pomorskie (43%). W innych województwach ten wskaźnik jest jeszcze niższy.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy