Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley ogłosili stworzenie bardzo małego, bezprzewodowego implantu, który w czasie rzeczywistym zapewnia pomiar poziomu tlenu w tkankach znajdujących się wewnątrz ciała. Urządzenie jest bardzo małe i jest zasilane przez fale ultradźwiękowe. Naukowcy uważają, że może ono pomóc pracownikom medycznym monitorować zdrowie przeszczepionych organów lub tkanek i zapewnić im wczesne sygnały ostrzegawcze o niewydolności tkanek, lub odrzuceniu narządów.

Implant zbada poziom natlenienia tkanek

Implant zbada poziom natlenienia tkanek

Technologia została stworzona z pomocą lekarzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i pomaga utorować drogę dla innych zminiaturyzowanych czujników do śledzenia pozostałych markerów biochemicznych w organizmie, w tym pH i dwutlenku węgla. Naukowcy mają nadzieję, że czujnik ten może pewnego dnia zapewnić lekarzom minimalnie inwazyjne metody monitorowania biochemii wewnątrz funkcjonujących organów i tkanek. Warto tu podkreślić, że obecnie dokonywanie pomiarów głęboko w ciele jest niezwykle wręcz trudne.

Zobacz też: Współzałożyciel Adobe Charles Geschke zmarł w wieku 81 lat

Typowe metody pomiaru tlenu w tkankach mogą jedynie dostarczyć informacji o tym, co dzieje się w pobliżu powierzchni ciała. Wykorzystują one bowiem fale elektromagnetyczne, takie jak światło podczerwone, które są w stanie przeniknąć tylko kilka centymetrów w głąb skóry lub tkanki narządu. Istnieją również inne metody wykorzystujące rezonans magnetyczny do dostarczania informacji o natlenieniu tkanek głębokich, ale wymagają one długiego czasu skanowania i nie mogą dostarczać danych w czasie rzeczywistym. Implant działa natomiast, znajdując się wewnątrz badanego obszaru. W ciekawy sposób rozwiązano także kwestię jego komunikacji. Zamiast fal elektromagnetycznych zastosowano o wiele sprytniejszą metodę. Otóż kryształ piezoelektryczny konwertuje sygnał elektroniczny z układu scalonego na fale ultradźwiękowe, które mogą być przesyłane przez żywą tkankę.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.