Beton jest drugą najczęściej używaną substancją na naszej planecie. Na pierwszym miejscu jest woda. Dlatego też wszystko, co można zrobić, aby go ulepszyć, będzie miało znaczący wpływ na każdą dziedzinę życia — przynajmniej pośrednio. Naukowcy próbują teraz uczynić go przewodnikiem elektrycznym przy użyciu nanokarbonowej czerni, co może otworzyć go na szereg nowych zastosowań. Na przykład zapewnienie ogrzewania elektrycznego jedynie poprzez same ściany i podłogi.

Beton przewodzący prąd

Beton przewodzący prąd

Beton jest jednym z głównych składników, których używamy do budowy naszych miast. Jednak większość innowacji wokół niego koncentrowała się na poprawie jego właściwości nośnych, zapobieganiu pęknięciom, dodaniu możliwości wychwytywania węgla podczas procesu utwardzania i uczynieniu jego produkcji bardziej przyjazną dla środowiska. Jednak współpraca między naukowcami z MIT Concrete Sustainability Hub (CSHub) i francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CRNS) miała na celu dodanie innej jakości do betonu: przewodnictwo elektryczne. W ciągu ostatnich kilku lat te dwie instytucje badały, jak sprawić, by beton nadawał się do wielu nowych zastosowań, takich jak ogrzewanie, ekranowanie elektromagnetyczne i magazynowanie energii.

Zobacz też: Samsung Smart Keyboard Trio 500 – jedna klawiatura do wszystkiego

Naukowcy wyprodukowali szereg heterogenicznych próbek kompozytów cementowych poprzez wprowadzenie do mieszanki wysoce przewodzących materiałów nanowęglowych. Następnie przyjrzeli się ich właściwościom elektrycznym. Oczywiście sam beton jest izolatorem. Jednak badania wykazały, że po dodaniu do mieszanki cementowej cząsteczek struktur węglowych w ilości 4 procent objętości, otrzymane próbki były w stanie przewodzić prąd. Opór elektryczny był jednak na tyle duży, że próbki osiągały znaczne temperatury. I właśnie taki efekt jest pożądany w ogrzewaniu.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.