Sony utrudnia zakupy na PlayStation 3 i PS Vita

Sony przyznaje, że to była zła decyzja — sklep na PlayStation 3 i Vitę pozostanie otwarty

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ponieważ to właśnie Sony jest firmą, która zdetronizowała Nintendo na rynku gier, to biblioteka tytułów na sprzęt tego producenta jest przeolbrzymia i to już licząc od pierwszych konsol. Jednak to dopiero PlayStation 3 było pierwszym urządzeniem, gdzie na poważnie producent wystartował z cyfrowym sklepem. Jakiś czas temu Sony ogłosiło, że zamknie jego serwery właśnie dla tej konsoli, jak i przenośnej Vity i PSP. Spotkało się to z bardzo dużym niezadowoleniem użytkowników obydwu sprzętów. Krytyka tej decyzji była na tyle silna, że Sony postanowiło ją zmienić.

Sony nie zamknie sklepu na Vitę i PlayStation 3

Sony nie zamknie sklepu na Vitę i PlayStation 3

Sytuacja z zamknięciem tych sklepów była nieprzyjemna na kilku płaszczyznach. Po pierwsze użytkownicy tych konsol straciliby możliwość zakupu gier. Dla całej reszty bardziej bolesny jest fakt, że sporo z nich by przepadło. Wszystko przez to, że architektura PS3 jest tak złożona, że nie ma mowy o prostym portowaniu gier z tej konsoli na nowsze generacje, przez co wiele genialnych tytułów by przepadło. Inaczej ma się sprawa z Vitą, na którą jest znacznie mniej świetnych gier, chociaż i tu znajdziemy pełno perełek. Jednak wraz z przenośną konsolą Sony odcięłoby także dostęp do gier z PSP, które działają na Vicie dzięki emulacji. W ten sposób gracze straciliby legalny dostęp także do nich. 

Zobacz też: Farba tak biała, że bardziej się już chyba nie da – jest dla niej masa zastosowań

Na szczęście prezes i dyrektor generalny SIE, Jim Ryan, powiedział, że wycofuje się z tej decyzji.

Po głębszym zastanowieniu jest jednak jasne, że podjęliśmy tutaj złą decyzję. Jestem szczęśliwy, mogąc powiedzieć, że będziemy utrzymywać PlayStation Store w stanie operacyjnym dla urządzeń PS3 i PS Vita. Widzimy teraz, że wielu z was jest niesamowicie zapalonych do tego, by móc kontynuować kupowanie klasycznych gier na PS3 i PS Vita w przewidywalnej przyszłości, więc cieszę się, że udało nam się znaleźć rozwiązanie pozwalające na kontynuowanie operacji.

— Powiedział.

Mimo to zamknięty zostanie sklep z grami na PSP, chociaż te wciąż będzie można kupić na Vitę. Ryan twierdzi, że decyzja o zamknięciu sklepów PS3 i Vita wynikała ze skomplikowanej natury utrzymywania tych rynków otwartych dla starzejącego się sprzętu. Zauważył również, że Sony skupia się na oferowaniu treści na nowsze konsole, w szczególności PS5. Ryan nie wspomniał o nowym harmonogramie zamknięcia tych sklepów w przyszłości. Na razie pozostaną więc one otwarte bezterminowo. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy