Nowy sposób wydobywania DNA neandertalczyków

Naukowcy wydobywają neandertalskie DNA z brudu wewnątrz starożytnej jaskini

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy wykorzystali nową metodę do wydobycia DNA Neandertalczyków z gleby jaskiń, które zamieszkiwali. Ma to pomóc w ustaleniu, w jaki sposób co najmniej dwukrotnie udawało im się odbudować populację, kiedy dwukrotnie byli na skraju wymarcia, zanim ostatecznie zniknęli z naszej planety. W zeszłym tygodniu opublikowano nowe badanie, w którym pokazano szczegóły tego, jak międzynarodowy zespół badaczy odzyskał fragmenty neandertalskiego materiału genetycznego, które datowano na okres od 200 tysięcy do 50 tysięcy lat temu, z osadów jaskiniowych znalezionych w jaskiniach w Hiszpanii i Rosji.

Nowy sposób wydobywania DNA neandertalczyków

Nowy sposób wydobywania DNA neandertalczyków

Dane zebrane przez naukowców wskazują, że w Eurazji doszło do dwóch radykalnych wymian populacji neandertalskiej, z których jedna miała miejsce około 135 tysięcy lat temu, a druga około 100 tysięcy lat temu. Naukowcy uważają, że wydarzenia te mogą wskazywać na presję środowiskową spowodowaną prawdopodobnie ochłodzeniem klimatu, które tymczasowo zdziesiątkowało lokalną populację neandertalczyków. Dane sugerują, że w obu przypadkach warunki uległy poprawie, a ocalała linia tych hominidów ponownie zasiedliła kontynent.

Zobacz też: Potrójnie składany tablet od Samsunga nadchodzi? Pojawiają się pierwsze terminy premiery

Najbardziej ekscytującą częścią odkrycia jest to, że nie pochodzi ono ze szkieletów czy szczątków archeologicznych, a raczej z informacji pochodzących bezpośrednio z gleby. Zespół był w stanie sekwencjonować neandertalskie DNA z osadów w jaskini w północnej Hiszpanii, znanej jako Galeria de las Estatuas. Część DNA została odzyskana z Denisova i Chagyrskaya na Syberii. Stanowisko w Denisova jest być może najbardziej znanym spośród wszystkich miejsc związanych z neandertalczykami. W tym miejscu, około dziesięciu lat temu, naukowcy byli w stanie sekwencjonować DNA odkryte w pojedynczej kości palca. Wtedy też zidentyfikowali je jako należące do nieznanego wcześniej hominida zwanego Denisowianinem. Ta konkretna jaskinia w swojej historii mieściła Neandertalczyków i Denisowian, a także osobnika hybrydowego.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy