ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
pakiet ochronny OLX

Kliknąłeś link z podejrzanego SMS-a? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W ostatnim czasie oszuści na masową skalę rozsyłają wiadomości z odnośnikiem do fałszywej strony DHL – link z podejrzanego SMS-a prowadzi do witryny, z której łatwo można ściągnąć na swojego smartfona szkodliwe oprogramowanie. CERT Polska wyjaśnił, co zrobić, jeśli przez nieuwagę otworzyliśmy stronę z wirusem.

Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne – wiadomości o takiej treści były w ostatnim czasie masowo rozsyłane przez oszustów. W SMS-ach był też link do podrobionej strony internetowej DHL z odnośnikiem, który rzekomo pozwalał na pobranie aplikacji do śledzenia przesyłki. Tak naprawdę nieświadomy użytkownik, klikając pobierz aplikację, mógł zainstalować na swoim smartfonie oprogramowanie FluBot.

Zespół CERT Polska zajmujący się reagowaniem na tego typu incydenty przygotował kilka porad dla osób, które otrzymały wspomnianą wiadomość od oszustów. Jeśli odczytaliśmy SMS-a, ale nie klikaliśmy linku, nie musimy nic robić. Nic się również nie stało, jeżeli weszliśmy na podrobioną stronę, ale nie próbowaliśmy pobrać rzekomej aplikacji DHL. Jeśli pobraliśmy aplikację, ale jej nie zainstalowaliśmy, wystarczy usunąć plik. Problemy zaczynają się w przypadku, kiedy zainstalowaliśmy szkodliwe oprogramowanie udające aplikację do śledzenia paczek.

W takim przypadku powinniśmy włączyć tryb samolotowy. Dzięki temu wirus nie będzie komunikować się z serwerami przestępców ani rozsyłać podobnych SMS-ów do osób z naszej listy kontaktów. Następnie sprawdźmy nasze konto bankowe, ale z innego urządzenia, niż zainfekowany smartfon. Jeśli zniknęły nam jakieś środki, zgłośmy to w banku i poinformujmy policję. Stwórzmy kopię danych z telefonu zawierającą nasze zdjęcia, dokumenty itd., a telefon przywróćmy do ustawień fabrycznych. Potem przywróćmy pliki na urządzeniu z kopii zapasowej. Na koniec zmieńmy hasła do wszystkich kont, do których mieliśmy dostęp na smartfonie.

Czytaj także: Dogecoin stale zyskuje na popularności – Musk wypromował pieseła

Oczywiście najlepiej w ogóle nie klikać podejrzanych linków, aby uniknąć problemów. Jeśli jednak np. ktoś z waszej rodziny lub znajomych otrzymał ostatnio omawianego SMS-a i nie zorientował się, że ma do czynienia z oszustwem, poradźcie mu, co powinien zrobić.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy