
Praca zdalna bardziej uciążliwa dla kobiet – tak wskazują najnowsze badania
Autor:
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili pierwsze zakrojone na szeroką skalę badanie, które miało na celu sprawdzenie pełnego zakresu zjawiska znanego jako zmęczenie Zoomem. Nazwa pochodzi od jednej z najpopularniejszych platform wideokonferencyjnych, która jest używana przez firmy na całym świecie. Jednak zjawisko to dotyczy wszystkich innych narzędzi wykorzystywanych do pracy zdalnej.
Warto przeczytać:
Kobiety gorzej znoszą pracę zdalną
Według naukowców ze Stanforda ich badania ujawniają, w jaki sposób przejście od spotkań osobistych do wirtualnych zebrało swoje żniwo na pracownikach, szczególnie wśród kobiet. Badacze twierdzą, że uczucie wyczerpania wynikające z dnia ciągłych spotkań online znane jest jako zmęczenie zoomem, a doświadcza go jedna na siedem kobiet w porównaniu z jednym na 20 mężczyzn. Badanie wykazało, że 13,8 procent kobiet, w porównaniu do zaledwie 5,5 procent mężczyzn, zgłosiło uczucie bardzo dużego zmęczenia po wideokonferencji. Nowe badania opierają się na wcześniejszym, w którym badacze sprawdzali, dlaczego ludzie mogą czuć się wyczerpani po spotkaniach wideo.
Zobacz też: Która oferta na kartę do 30 zł miesięcznie jest najlepsza? Mamy dwójkę zwycięzców
Naukowcy odkryli, że tym, co najbardziej przyczyniało się do uczucia wyczerpania u kobiet, był wzrost czegoś, co psycholodzy opisują jako skupienie na sobie wywołane przez widok samego siebie podczas wideokonferencji. Zjawisko to odnosi się do zwiększonej świadomości tego, jak dana osoba wypada i jak się prezentuje w rozmowie. Naukowcy odkryli, że kobiety częściej niż mężczyźni częściej zaznaczały maksymalne wyniki na skali przy dwóch pytaniach:
- Podczas wideokonferencji, jak bardzo niepokoi Cię to, że widzisz siebie?
- Podczas wideokonferencji, jak bardzo rozprasza Cię to, że widzisz siebie?
Wyniki badania są zgodne z istniejącymi badaniami pokazującymi, że kobiety mają większą skłonność do samoogniskowania się niż mężczyźni, gdy znajdują się w obecności lustra. Przedłużające się skupienie na sobie może wywoływać negatywne emocje, często określane jako lęk przed lustrem. Możliwe więc, że rozwiązaniem problemu może być wyłączenie autopodglądu.
Źródło: SlashGear