ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kobiety gorzej znoszą pracę zdalną

Praca zdalna bardziej uciążliwa dla kobiet – tak wskazują najnowsze badania

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili pierwsze zakrojone na szeroką skalę badanie, które miało na celu sprawdzenie pełnego zakresu zjawiska znanego jako zmęczenie Zoomem. Nazwa pochodzi od jednej z najpopularniejszych platform wideokonferencyjnych, która jest używana przez firmy na całym świecie. Jednak zjawisko to dotyczy wszystkich innych narzędzi wykorzystywanych do pracy zdalnej. 

Kobiety gorzej znoszą pracę zdalną

Kobiety gorzej znoszą pracę zdalną

Według naukowców ze Stanforda ich badania ujawniają, w jaki sposób przejście od spotkań osobistych do wirtualnych zebrało swoje żniwo na pracownikach, szczególnie wśród kobiet. Badacze twierdzą, że uczucie wyczerpania wynikające z dnia ciągłych spotkań online znane jest jako zmęczenie zoomem, a doświadcza go jedna na siedem kobiet w porównaniu z jednym na 20 mężczyzn. Badanie wykazało, że 13,8 procent kobiet, w porównaniu do zaledwie 5,5 procent mężczyzn, zgłosiło uczucie bardzo dużego zmęczenia po wideokonferencji. Nowe badania opierają się na wcześniejszym, w którym badacze sprawdzali, dlaczego ludzie mogą czuć się wyczerpani po spotkaniach wideo.

Zobacz też: Która oferta na kartę do 30 zł miesięcznie jest najlepsza? Mamy dwójkę zwycięzców

Naukowcy odkryli, że tym, co najbardziej przyczyniało się do uczucia wyczerpania u kobiet, był wzrost czegoś, co psycholodzy opisują jako skupienie na sobie wywołane przez widok samego siebie podczas wideokonferencji. Zjawisko to odnosi się do zwiększonej świadomości tego, jak dana osoba wypada i jak się prezentuje w rozmowie. Naukowcy odkryli, że kobiety częściej niż mężczyźni częściej zaznaczały maksymalne wyniki na skali przy dwóch pytaniach:

  • Podczas wideokonferencji, jak bardzo niepokoi Cię to, że widzisz siebie?
  • Podczas wideokonferencji, jak bardzo rozprasza Cię to, że widzisz siebie?

Wyniki badania są zgodne z istniejącymi badaniami pokazującymi, że kobiety mają większą skłonność do samoogniskowania się niż mężczyźni, gdy znajdują się w obecności lustra. Przedłużające się skupienie na sobie może wywoływać negatywne emocje, często określane jako lęk przed lustrem. Możliwe więc, że rozwiązaniem problemu może być wyłączenie autopodglądu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy