Sieć zdecydowanie zmieniła się w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat. Teraz kiedy coraz więcej ludzi pracuje z domu, korzystając z mniej bezpiecznych połączeń internetowych, kwestia ochrony danych jest szczególnie ważna. Ta sama zmiana sytuacji w pracy spowodowała wzrost zapotrzebowania na WebRTC, technologię, która istniała już na długo przed tym, jak modne stały się wideokonferencje. Wychodząc naprzeciw obu tym wyzwaniom, Google wypuszcza Chrome 90, próbując uczynić pracę w domu bezpieczniejszą i mniej stresującą.

Chrome 90 z domyślnym HTTPS

Chrome 90 z domyślnym HTTPS

 Google starało się wyprzeć protokół HTTP jeszcze przed rozpoczęciem pandemii. Jednak teraz jest to dla firmy szczególnym priorytetem. Wykorzystując swoją siłę przebicia jako twórca najczęściej używanej przeglądarki internetowej na świecie, Google naciska na właścicieli witryn, by korzystali z HTTPS, faworyzując szyfrowane połączenie podczas korzystania z Chrome. Od Chrome 90 każdy adres wpisany w pasku adresu przeglądarki automatycznie domyślnie przechodzi na HTTPS, chyba że wyraźnie określimy protokół lub pracujemy na hoście lokalnym. Google przekonuje, że zmiana domyślnego zachowania nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także poprawia szybkość ładowania stron internetowych. To dlatego, że wiele witryn przekierowuje HTTP na HTTPS, co zajmuje trochę czasu. Łącząc się bezpośrednio z HTTPS, można zaoszczędzić kilka sekund.

Zobacz też: Malejąca popularność Cyberpunka 2077? CD Projekt uspokaja fanów

Chrome 90 wprowadza też do desktopowej przeglądarki kodek AV1 — ten sam, którego Netflix używa do lepszej kompresji wideo na urządzeniach mobilnych. W tym przypadku jednak AV1 jest używany do optymalizacji WebRTC lub technologii Web Real-Time Communication, która jest używana do czatów wideo za pomocą przeglądarek internetowych, takich jak Chrome.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.