Pomimo całej magii, jaką potrafią dziś zdziałać aplikacje webowe i przeglądarki, duża część sieci i Internetu w ogóle wciąż działa na podstawie rozwiązań sprzed kilkudziesięciu lat. Nie chodzi tu tylko o aplikacje takie jak e-mail czy IRC, ale także o technologie takie jak TCP/IP, HTTP (bez S) i FTP. Te technologie nie znikną w najbliższym czasie, przynajmniej bez zniszczenia Internetu. Jednak niektóre z nich, takie jak FTP, stają się coraz mniej znane. I to do tego stopnia, że Mozilla postanowiła rozpocząć ich wycofywanie z przeglądarki Firefox.

Firefox bez FTP

Firefox bez FTP

FTP to skrót od File Transfer Protocol. Jest to standardowy protokół do przesyłania plików z jednego komputera na drugi za pośrednictwem sieci. Jest to jedna z tych części większego Internetu, która poprzedzała sieć i nie była dokładnie zaprojektowana dla potrzeb i, co ważniejsze, zagrożeń dnia dzisiejszego. Technologia ta nie tylko uległa stagnacji, ale również stała się zagrożeniem dla użytkowników. Nic więc dziwnego, że w zeszłym roku Mozilla ogłosiła decyzję o ostatecznym usunięciu wbudowanego wsparcia dla FTP. Tym samym poszła w ślady Google, które w kwietniu ubiegłego roku usunęło tę samą funkcjonalność z Chrome w wersji 82. Tym samym zniknęła ona także z Chromium, a więc i z niemal wszystkich pozostałych przeglądarek na rynku. Warto podkreślić, że ostatecznie FTP ma zniknąć dopiero przy Firefoxie 90.

Zobacz też: Marzysz o zakładzie pogrzebowym? My Funeral Home ci na to pozwoli

Ma to jednak także swoje wady. Użytkownicy nie będą w stanie przeglądać katalogów FTP, jak byli w stanie zrobić lata wcześniej. Niektóre dodatki mogą również ulec uszkodzeniu, szczególnie gdy FTP zostanie całkowicie usunięty z przeglądarki. Do tego celu trzeba będzie użyć dedykowanego klienta FTP, ale jak niedawno donoszono, niektóre z nich wprowadziły pewne wątpliwe zmiany. Warto także dodać, że aktualizacja dla Androida poza lekkimi poprawkami nie przynosi niczego nowego, poza utratą FTP.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.