ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Problemy w Malezji z produkcją chipów

Awaria prądu w fabryce TSMC – tragicznie już było, teraz kończą się nam przymiotniki

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W zakładzie produkcji układów scalonych Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) w sektorze Tainan doszło wczoraj do awarii zasilania. Zakład ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie półprzewodników w procesie do 12 nm. Jego produkty są głównie wykorzystywane do dostarczania chipów przeznaczonych do zastosowań motoryzacyjnych. Sytuacja ta ma miejsce, gdy światowy przemysł motoryzacyjny boryka się z kryzysem dostaw półprzewodników, a wstępne, nieoficjalne szacunki sugerują, że szkody mogą wynieść setki milionów.

Awaria fabryki TSMC

Awaria fabryki TSMC

Do awarii doszło o 11:06 czasu lokalnego, gdy elektrownia budowana przez Qi Qi Construction Co. Ltd. w podsektorze Nan-Ke w Tainan przeciął kabel energetyczny 161 kV należący do Taipower. TSMC prowadzi swoją Fab 14 w Nan-Ke, w wyniku czego zasilanie tego obiektu zostało odcięte. Po awarii, zasilanie nie zostało przywrócone do 18:23, a w międzyczasie TSMC przełączył zasilanie na zapasowe generatory diesla. Producent wyjaśnił również, że nie było żadnych obaw o bezpieczeństwo swoich pracowników z powodu awarii i że żadna osoba nie musiała być ewakuowana w jej wyniku.

Zobacz też: Poznaliśmy kluczowe elementy specyfikacji ZTE Axon 30 Ultra. Wyjawiła je sama firma

W związku z przerwą w dostawie prądu tajwańskie źródła branżowe spodziewają się, że straty w produkcji TSMC mogą sięgnąć astronomiczne kwoty. Firma nie przedstawiła jeszcze oficjalnej aktualizacji informacji na temat szkód. Jednak źródła mówią, że ponad 30 tysięcy wafli krzemowych mogło zostać uszkodzonych. Warto jednak podkreślić, że fabryka jest w stanie miesięcznie produkować 40 tysięcy wafli, więc te dane zdają się nieco przesadzone. 

Zobacz też: Samsung uruchamia program poleceń smartfonów – prosty sposób na otrzymanie 100 zł

Mimo to straty finansowe wynikające z uszkodzeń wafli krzemowych mogą być gigantyczne. Portal wccftech doszedł do informacji, że wafel krzemowy w wyższym procesie, bo 16 nm, kosztuje około 5 912 USD. To oznacza stratę rzędu 5 912 000 USD za każde 1000 uszkodzonych wafli. Jeśli rzeczywiście jest ich aż 30 tysięcy, to TSMC w wyniku awarii straciło chipy na kwotę ponad 177 milionów USD. Warto podkreślić, że te obliczenia tyczą się procesu 16 nm, którego produkty są zwyczajnie tańsze. Najgorsze będzie jednak to, jak ta strata wpłynie na rynek.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy