Technologia 5G jeszcze się na dobre nie zadomowiła na świecie i dla większości z nas wciąż jest pieśnią przyszłości. Mimo to prace nad 6G idą już pełną parą, a wielkie firmy walczą o to, aby być liderami tej przyszłej technologii. Prezes Huaweia ogłosił, że firma uruchomi swoje sieci 6G gdzieś w 2030 roku. Dodatkowo technologia ta ma zapewnić transmisję 50 razy szybszą niż 5G, które przecież już teraz jest porównywane do wielu łączy przewodowych jeśli chodzi o ten parametr.

Huawei zapowiada 6G

Huawei zapowiada 6G

Xu wygłosił te uwagi podczas globalnej konferencji analityków Huawei w Shenzen, w południowochińskiej prowincji Guandong. Dla Huaweia komunikacja zawsze była jednym z priorytetów. Gigant ten jest obecnie liderem sieci 5G, oferując kompletny pakiet technologii wysokiej jakości i z atrakcyjną ceną. Tym samym dla wielu firm jest to pierwszy wybór przy budowie sieci nie tylko z powodu ceny, ale i jakości. Jednak skupienie się na obecnie opłacalnym rozwiązaniu nie jest zbyt przyszłościowe. Oczywiście nim 6G na poważnie wejdzie na rynek minie więcej, niż dekada. Jednak podobny okres czasu zajmie wprowadzenie sieci 7G. To natomiast oznacza, że od 2030 do 2040 roku to właśnie 6G będzie głównym źródłem dochodu firmy.

Zobacz też: Premiera Oppo A35, czyli nie do końca nowego budżetowca

Według Xu Zhijun, sieci 6G zostaną wprowadzone na rynek około 2030 roku, a Huawei zamierza również wydać białą księgę 6G, która pomoże branży zrozumieć czym jest 6G. Cui Baoguo, zastępca dziekana Szkoły Informacji na Uniwersytecie Tsinghua, przewiduje, że prędkość sieci 6G może osiągnąć do 1000 gigabajtów na sekundę i opóźnienie 100 us-mikrosekund. Prędkość 6G jest 50 razy większa niż prędkości, które widzimy w sieciach 5G, a opóźnienie stanowi zaledwie jedną dziesiątą tego ostatniego. Dodatkowo sieć 6G będzie znacznie lepsza od sieci 5G pod względem szybkości szczytowej, opóźnienia, pojemności, wydajności widma i możliwości pozycjonowania. Ważne jest również, aby zrozumieć, że superszybka sieć jest tylko gałęzią 6G. Tak naprawdę, podobnie jak w przypadku 5G, na standard ten będzie się przekładało wiele technologii.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.