ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Allwinner D1 - SBC z RISC-V

Nowa alternatywa dla Raspberry Pi nadciąga – będzie oparta na wolnej architekturze RISC-V

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Potencjalny nowy konkurent Raspberry Pi wkrótce zostanie ogłoszony. O ile malinka jest niejako symbolem wolnej myśli technologicznej, tak z prawnego punktu widzenia jej komponenty są obłożone pewnymi ograniczeniami. Jednak nadchodzący komputer będzie spełnieniem idei open source w każdym calu. Jego sercem będzie bowiem układ w architekturze RISC-V.

Allwinner D1 – SBC z RISC-V

Allwinner D1 - SBC z RISC-V

Na początek warto przytoczyć, dlaczego architektura RISC-V jest tak ważna z perspektywy open source. Otóż technologia ta wywodzi się z USA. Jednak gdy tylko tamtejsze władze chciały stosować lokalne technologie jako element walki politycznej, nakładając różnego typu ograniczenia na korzystanie z nich w Chinach, to fundacja RISC-V przeniosła się do Szwajcarii. Wybór ten miał zapewnić pełną niezależność polityczną i dać możliwość wszystkim ludziom na Ziemi korzystania z jej technologii. Biorąc pod uwagę, że ARM może trafić w ręce Nvidii, a tym samym stać się zależne od USA, RISC-V tylko zyskuje na wartości.

Zobacz też:

Spójrzmy jednak na sam komputer. Jego parametry wydają się dość skromne. Mowa tu bowiem o jednordzeniowym układzie z rdzeniem XuanTie C906 taktowanym częstotliwością 1 GHz. Pocieszające jest to, że mowa o układzie 64-bitowym. Wspiera go 1 GB RAM DDR3. Co ciekawe płytka ta może być kompatybilna z wieloma dodatkami do malinki dzięki 40-pin GPIO. Na PCB znajdziemy także pełnowymiarowy port HDMI 1.4, dwa porty USB Typu-C i jeden USB 2.0 Typu-A. Uzupełnieniem portów jest gniazdo Micro SD, Gigabit Ethernet, 3,5 mm jack audio, złącze aparatu i wyświetlacza, które wyglądają na taki sam format jak CSI i DSI złącza znaleźć na Raspberry Pi. Nie zabrakło także modułów Wi-Fi i Bluetooth. Co ciekawe, na płycie znajduje się 256 MB pamięci flash, oraz czteropinowy UART do debugowania. Trzymanie systemu na karcie microSD nie będzie więc konieczne. Co ciekawe Allwinner pozycjonuje płytkę jako platformę do dekodowania mediów. Ma ona poradzić sobie z H.265 do 1080p60 lub 4Kp30, oraz H.264 do 1080p60 lub 4Kp24. Głowica wyświetlacza może obsługiwać ekran dotykowy w rozdzielczości do 1080p60, a port HDMI pracuje w standardzie 1.4. Niestety, nie jest to raczej coś, co zastąpi nam PC. Nawet w podstawowych zadaniach.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy